Jančurův RegioJet plánuje posílit vlaky mezi Bratislavou a Košicemi | E15.cz

Jančurův RegioJet plánuje posílit vlaky mezi Bratislavou a Košicemi

Radim Jančura
Radim Jančura
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český soukromý železniční dopravce RegioJet plánuje od prosince na Slovensku posílit vlakovou dopravu na trase mezi Bratislavou a Košicemi, kde provozuje expresní vlaky bez státních dotací. RegioJet také požaduje od státu kompenzace za přepravu například studentů a seniorů ve svých expresních vlacích, což ale slovenské ministerstvo dopravy odmítlo.

„RegioJet plánuje jezdit se svými vlaky InterCity na trase mezi Bratislavou a Košicemi v tříhodinových intervalech. Kvůli zajištění provozu na této trase jsme už začali s vybavováním dalších vagonů a lokomotiv a chystáme masivní nábor nových zaměstnanců,“ uvedl majitel RegioJetu Radim Jančura.

RegioJet v současnosti vypravuje mezi dvěma největšími slovenskými městy tři páry vlaků denně. Na trať vstoupil na konci minulého roku, přibližně měsíc poté, co slovenská vláda zavedla bezplatnou přepravu dětí, studentů a seniorů ve většině vlaků.

Souboj o státní kompenzace

Cestování zdarma se ale nevztahuje na expresní vlaky RegioJetu a státního dopravce ZSSK, kteří tyto soupravy na trase mezi Bratislavou a Košicemi provozují na vlastní komerční riziko. ZSSK už počet , což odůvodnil cenovou válkou RegioJetu. Státní dopravce na zmiňované trase přepravuje cestující také v státem dotovaných rychlících, které jezdí zpravidla v dvouhodinovém intervalu.

RegioJet chce rovněž dosáhnout, aby mu stát přiznal kompenzaci za přepravu vybraných skupin cestujících v expresních vlacích, oproti ZSSK by se prý spokojil i s poloviční dotací. Slovenské ministerstvo dopravy takový krok podle medií ale neplánuje, takzvané sociální slevy za přepravu studentů nebo seniorů hodlá nadále proplácet pouze ve státem dotovaných vlacích.

Kromě expresních vlaků RegioJet na Slovensku také zajišťuje státem dotovanou vlakovou dopravu na regionální lince mezi Bratislavou a Komárnem na jihu země. Letos společnost také zprovoznila autobusovou linku z Bratislavy do Banské Bystrice na středním Slovensku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah