Navzdory katastrofě Boeingu 737 MAX bylo loni na nebi bezpečno | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Jedna katastrofa na dva miliony letů. Na nebi bylo loni bezpečno

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Rok 2019 byl co do počtu obětí nehod v letecké dopravě jedním z nejbezpečnějších v historii. A to navzdory ostře sledované katastrofě Boeingu 737 MAX v Etiopii, při níž zahynulo 157 lidí. Vyplývá to z databáze Aviation Safety Network.

Za loňský rok došlo na celém světě ke dvaceti smrtelným nehodám dopravních letadel s celkovými 283 oběťmi na životech. To je výrazně méně než průměr posledních pěti let, za něž statistika sice ukazuje 14 nehod ročně, ale s průměrnými 480 mrtvými. Vůbec nejbezpečnějším v historii byl rok 2017 s deseti nehodami dopravních letadel, při nichž zahynulo 44 lidí.

Možná překvapivě k více než polovině nehod došlo na severoamerickém kontinentu. 11 katastrof představuje významné zhoršení proti přecházejícímu roku, kdy statistika pro region zaznamenala jedinou smrtelnou nehodu dopravního letounu. K pěti nehodám došlo na místních letech v odlehlých oblastech USA a Kanady. V zemích Evropské unie loni k žádné nehodě dopravního letadla s oběťmi na životech nedošlo.

Letecké neštěstí v Kazachstánu: nehodu místních aerolinek nepřežilo dvanáct lidí

Počet obětí nehod dopravních letadel se dlouhodobě snižuje navzdory stále narůstajícímu provozu na nebi. Loni se na světě uskutečnilo přibližně 39 milionů letů dopravních letadel, jedna fatální nehoda tak připadá na téměř dva miliony letů.

„Kdyby poměr smrtelných nehod k uskutečněným letům zůstal stejný jako před deseti lety, došlo by loni k 34 katastrofám. Při poměru z roku 2000 by to bylo 65 fatálních nehod. To ukazuje obrovský pokrok v bezpečnosti, který jsme za uplynulé dvě dekády udělali,“ prohlásil šéf Aviation Safety Network Harro Ranter.

Boeing od ledna pozastaví výrobu letadel 737 MAX
Itálii došla trpělivost. Další peníze už krachující Alitalii nedá, ztrácí dva miliony eur denně

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!