Jízdou na kole přispíváte Evropské unii k miliardovým ziskům, tvrdí studie | E15.cz

Jízdou na kole přispíváte Evropské unii k miliardovým ziskům, tvrdí studie

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

Radek Pavlovič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokaždé, když vyrazíte někam na kole, přispíváte tím údajně k prosperitě celé Evropské unie. Tvrdí to Evropská cyklistická federace (ECF), která se pokusila pozitiva jízdy na kole přepočítat na peníze.

Evropská cyklistická federace (ECF), která sdružuje především neziskové organizace zabývající se podporou cyklistiky, ve své studii s jistou nadsázkou tvrdí, že přínos jízdy na kole pro celou Evropskou unii se zhruba rovná ekonomickému výkonu Dánska. Jde přibližně o více než 200 miliard eur ročně, uvádí server bike-eu.com.

Primárním cílem studie je ukázat, že cyklistika nejenže mění k lepšímu podobu dnešních měst, ale má také další zcela hmatatelné přínosy. Nejcennějším jsou ty zdravotní, které federace ocenila na hodnotu 121 miliard euro.

Na druhém místě je turistický průmysl, který díky cyklistice vydělá o 44 miliard euro víc. Na třetím místě pak cyklistická federace zmiňuje menší dopravní zácpy a celkově plynulejší dopravu ve městech. Přínos cyklisticky v tomto ohledu byl vyčíslen na 24,2 miliardy eur.

V neposlední řadě jízda na kole šetří pohonné hmoty (tři miliardy až šest miliard), snižuje znečištění ovzduší (0,9 miliardy) a pochopitelně pomáhá celému odvětví „cykloprůmyslu“, jehož hodnota se v Evropské unii odhaduje na 18 miliard eur.

Jak studie dodává, v rámci Evropské unie jsou nejštědřejší investice do cyklistiky v Nizozemsku, kde je kolo využíváno pro 27 procent všech cest. Hodnota investic do cyklistiky zde dosahuje hodnoty 25 eur na hlavu. Pro srovnání, v Británii jsou to pouze dvě eura a v Maďarsku tři.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah