Letiště Vodochody získalo kladný „zelený“ posudek | E15.cz

Letiště Vodochody získalo kladný „zelený“ posudek

Letiště Vodochody získalo kladný „zelený“ posudek
Vizualizace letiště Vodochody
• 

Jan Šindelář

Je to průlom na dlouhé úřední cestě k velkému letišti ve středočeských Vodochodech. Letiště po letech průtahů získalo kladný posudek v procesu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). O významný krok se tak přiblížilo k velkorysé přestavbě, která má venkovské letiště proměnit na mezinárodní vzdušný přístav, kde se ročně otočí na 17500 letadel.

Plánovaná investice je zhruba tři miliardy korun. Vodochodští se přitom chtějí zaměřit především na nízkonákladové aerolinie, část z nich chtějí přilákat z Ruzyně. „Je to velmi důležité, v celém procesu nás to posouvá dále,“ řekl serveru E15.cz ředitel letiště Martin Kačur.

Protahující se proces EIA podle něj připravil letiště o další rok, otevření nového letiště se tak posunulo v ideálním případě na rok 2016.

Vyhráno ale ještě ve Vodochodech nemají. Po kladném posudku bude následovat veřejné projednání, kde se očekává účast tisíců lidí. Obce v okolí letiště totiž záměr vesměs odsuzují. „Domnívám se, že posudkář se s věcnými argumenty vyrovnal velmi ledabyle. Očekávám proto velmi bouřlivé veřejné projednání,“ řekl serveru E15 starosta nedalekých Líbeznic Martin Kupka.

Obyvatelé se obávají především zvýšeného hluku, právě s jeho kumulací z různých zdrojů se ale podle kritiků posudek vůbec nezabývá. Podle Kupky letiště navíc postrádá jakýkoliv veřejný zájem, jde prý o čistě komerční projekt, který naruší život obyvatel v okolí.

„Já věřím v racionální debatu,“ vyjádřil Kačur naději, že při veřejném slyšení nedojde k násilí. Na optimismu mu může přidávat skutečnost, že veřejné projednání v drtivé většině minulých případů výrok posudku nezvrátilo. Definitivní verdikt posléze vydá na základě posudku ministerstvo životního prostředí.

Letiště Vodochody patří skupině Penta. Ta přitom nevylučuje, že jej po dokončení projektu prodá. Nové letiště je na papíře už zhruba sedm let, projekt se ale několikrát zadrhl. Naposledy když byla celá dokumentace EIA vrácena v roce 2011 k přepracování.

Martin Kačur: Nové Letiště Vodochody bude dříve či později na prodej

Stop vodochodskému letišti. Anebo ne?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!