Lety Air France budou pět dní narušeny stávkou personálu | E15.cz

Lety Air France budou pět dní narušeny stávkou personálu

Air France
Air France
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Palubní personál letecké společnosti Air France dnes zahájil stávku. Má trvat po celé francouzské pětidenní sváteční období kolem svátku Všech svatých. Zrušena byla zatím pětina letů, většinou na domácích linkách, ale také deset letů do ciziny. Zaměstnanci společnosti protestují proti úsporným opatřením. České aerolinie podle své mluvčí Hany Hejskové navýšily kapacitu na vlastních letech a z Prahy do Paříže o víkendu vypraví dva speciální lety.

„Situaci budeme i nadále pečlivě sledovat a bude-li to potřeba, jsme připraveni přizpůsobit svůj provoz i v následujících dnech,“ uvedla Hejsková. Podle údajů webu pražského letiště dvě letadla Air France do Paříže a Lyonu odpoledne odletěla podle letového řádu.

Air France chce i přes stávku zajistit 80 procent letů, avšak nevylučuje rušení na poslední chvíli. Zrušeno bylo už deset dálkových letů plánovaných na dnešní ráno, a to z Paříže do New Yorku, Montrealu, Los Angeles, Tokia, Abú Zabí a do Doualy. Zatím není jasné, zda se ke stávce palubního personálu připojí také navigátoři, protože ti nejsou povinni společnost o svých záměrech informovat předem.

Organizátoři stávku svolali ode dneška do středy. Protestují proti rozhodnutí snížit počet posádek na určitých linkách. Air France se ocitla ve ztrátě 200 milionů eur a chce tímto opatřením šetřit. Do stávky je přizváno 15 tisíc letušek a stevardů. Při podobné stávce, která se konala v tomtéž termínu v roce 2007, byla letecká doprava značně narušena. Air France původně slibovala, že zajistí 90 procent letů, ale pak jich dokázala vypravit jenom 60 procent.

Ministr dopravy Thierry Mariani označil pětidenní stávku v tak exponovaném období za „sebevražednou“. Šéf Air France Jean-Cyril Spinetta v otevřeném dopise palubní personál varoval před nebezpečím, jaké ochromení provozu v době krize a velké konkurence pro firmu znamená. Lidé, kteří mají v těchto dnech použít letadla Air France, si mají informace o svém letu nebo jeho případném zrušení najít na internetových stránkách společnosti. Mohou si letenky přeobjednat na jiný termín anebo nechat proplatit.

Na letištích je zatím klid, lety se však zpožďují

Na letišti Charlese de Gaulla panoval poměrně klid, většina pasažérů zrušených letů si letenky zamluvila u jiných společností. Na letišti Orly na přesun čekalo asi 200 lidí. Tam se společnost rozhodla omezit počet cestujících na střední trasy na maximálně 100 lidí, aby nemusela pasažéry kvůli malému počtu palubního personálu z letadel vysazovat.

Mnohé lety byly požděné, což vyvolávalo u cestujících odjíždějících na dlouhý víkend rozhořčení. „Je to zlý sen, čekáme tady od sedmi hodin. Naše letadlo odletělo, nás na palubu nevzali. Dali přednost rodinám. Napsali nás na seznam čekatelů a řekli, že se možná dostaneme do letadla po poledni. Je to hanba,“ rozčiloval se devětatřicetiletý Franck Pivert.

Na třením největším letišti země, v Nice, Air France zrušila tři lety do Paříže, pět jich bylo zrušeno v Marseille a tři v Toulouse.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah