Na dovolenou se Čechům stále vyplatí jet s plnou nádrží | E15.cz

Na dovolenou se Čechům stále vyplatí jet s plnou nádrží

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny pohonných hmot se již tradičně před letními prázdninami zvyšují. Pro řidiče je potěšitelné, že za poslední měsíc stouply jen lehce – u benzínu v evropském průměru o půl procenta. Podle aktuálních statistik Evropské komise z tohoto týdne si Česko udržuje svou stabilní pozici, kdy je v cenách benzínu stále jednou z nejlevnějších zemí Evropské unie.

Mezi jednotlivými členskými státy EU však obecně panují markantní rozdíly, a proto je dobré si nákup pohonných hmot před dovolenou dobře promyslet.

„Dovolenkářům, kteří vyrážejí autem k moři směrem na jih, nezbývá než doporučit tankovat co nejblíže českým hranicím. Zatímco u rakouských sousedů je cena vyšší o 2,12 koruny za litr, v Chorvatsku už je to téměř o pět korun více,“ uvedl Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon. Dlouhodobě druhá nejvyhledávanější dovolenková destinace Čechů, Itálie, má litr benzínu dokonce o bezmála 12 korun dražší.

Řidiči tankující naftu naopak tolik opatrní být nemusejí. Při cestách na jih v populárním Chorvatsku za litr dieselu například zaplatí ani ne o korunu více než u nás, v přepočtu 33,90 korun.

Levněji než v Česku se dá nafta pořídit například u polských čerpacích stanic, kde litr v současné době vychází na pouhých 31 korun. U rakouských sousedů je možné po cestě k moři ušetřit bezmála korunu na litru.

V cenách za naftu se dlouhodobě držíme bezpečně nízko pod evropským průměrem, podle nějž se ceny pohybují okolo 35,44 korun.

Ceny benzinu a nafty v EU k 22. červnu 2015

Ceny benzinu a nafty v EU28 k 22. červnu 2015 Autor: EK a vlastni vypocty aliance Axigon
Zdroj: EK a vlastní výpočty aliance Axigon

Šéf petrolejářů: Pumpař je malý pán, cenu tvoří globální politika

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah