Na letišti v Ruzyni se vyrojily jumbo jety, létají do Asie i do Norska | E15.cz

Na letišti v Ruzyni se vyrojily jumbo jety, létají do Asie i do Norska

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Houstnoucí provoz na pražském ruzyňském letišti je každoročně svátkem pro letecké fanoušky a fotografy, jinak řečeno „spottery“. Kromě přibývání relativně běžných širokotrupých letadel na dlouhé trasy se zároveň v posledních dnech na ruzyňské ranveji stále častěji objevuje také asi nejslavnější letadlo na světě: Boeing 747, takzvaný jumbo jet. 

Pravidelně po celý rok na ruzyňské letiště přilétá Boeing 747-400 v nákladní variantě letecké společnosti China Airlines, jež míří do Tchaj-peje a Dubaje dvakrát týdně. Ten se však v pondělí na Ruzyni neobjevil, vynahradili to však zástupci od našich východních hranic.

Slovenský nákladní přepravce Air Cargo Global měl totiž ráno na Ruzyni dokonce dvě ze tří svých „sedmčtyřisedmiček.“ Zatímco jedna zamířila odpoledne do Amsterdamu, druhá nadále čeká na zakázku na nepoužívané ranveji 22, kde aerolinka nepoužívané stroje parkuje.

Další jumbo se na Ruzyni objevilo krátce před pátou hodinou odpoledne. V letní špičce totiž nasazuje letecká společnost Korean Air nejnovější verzi Boeing 747-8 na linku do Soulu místo menšího modelu 777.

Pro letecké fanoušky však může být nejzajímavější linka, kterou dnes popsal fanouškovský portál Centaureax. Podle něj totiž norská nízkonákladová aerolinka Norweigian na trasu do norského Osla nasadí právě Boeing 747-400. Má se jednat o čtvrteční lety v průběhu července, stroj pro 475 pasažérů si aerolinka pronajala od španělské Wamos Air. Stroj s doletem 13 500 kilometrů se běžně používá pro zaoceánské lety, na takto dvouhodinové lince je tak spíše raritou.

Letečtí fanoušci však dnes Ruzyni obklíčili i z jiného důvodu – přes noc totiž v Praze zůstává nákladní Antonov 124, který do Tel Avivu převáží vojenskou techniku.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah