Někdejší LET Kunovice pronikl do Nepálu | E15.cz

Někdejší LET Kunovice pronikl do Nepálu

L410, Aircraft Industries, letectví
L410, Aircraft Industries, letectví
• 

ulj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aircraft Industries, bývalý LET Kunovice, který patří ruskému holdingu UGMK, pronikl na nepálský trh. Pro tamní aerolinky Goma Air dodá dva letouny L410 UVP-E20, které jsou vlajkovou lodí kunovického výrobce.

V současné době v drsných nepálských podmínkách létají dvoumotorové letouny Twin Otter kanadského výrobce a Dornier 228 od německé firmy. Tato letadla jsou však už stará a byla dodána do Nepálu jako použitá. „Naše dva letouny budou po čtyřiceti letech prvními novými stroji, které budou doručeny na tento trh,“ uvedl pro E15 Miroslav Kožíšek, obchodní ředitel Aicraft Industries.

Pro společnost je největším odbytištěm ruský trh. Díky investicím do modernizace výroby i konstrukce letounu se ale daří pronikat i do dalších zemí. V letošním roce firma certifikovala nový motor a vrtuli. Tato pohonná jednotka umožňuje letadlu přistání a start na vysokohorských letištích v takzvané STOL (Short Take Off and Landing) kategorii, jež je označením pro letouny pro provoz na krátkých přistávacích drahách.

Taková letiště jsou právě v Nepálu. Podmínkou pro vstup na tamní trh jsou letové zkoušky. Kunovičtí specialisté ve spolupráci s místním úřadem civilního letectví provedli letové zkoušky na letišti Jomsom v nadmořské výšce 2783 metrů, kde je dráha o délce 745 metrů. Zároveň zvládli úspěšné přistání a start letounu na jednom z nejobtížnějších letišť světa v nepálském městě Lukla.

Rusové jsou nejpočetnějšími zahraničními vlastníky českých firem

Autor: ulj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah