Němečtí strojvůdci zkrátili stávku do sobotního podvečera | E15.cz

Němečtí strojvůdci zkrátili stávku do sobotního podvečera

Stávka strojvůdců Deutsche Bahn
Stávka strojvůdců Deutsche Bahn
• 
ZDROJ: ctk/DPA

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odborový svaz strojvůdců (GDL) se rozhodl zkrátit stávku na německé železnici. Předseda svazu Claus Weselsky dnes oznámil, že protestní akce skončí v sobotu v 18:00 SEČ místo původně plánovaných pondělních 04:00 SEČ. Krátce předtím odvolací soud zamítl žádost vedení Deutsche Bahn, aby označil stávku za neoprávněnou a zrušil ji. Kvůli stávce jezdí jen třetina osobních vlaků DB a na dálnicích v okolí velkých měst se tvoří zácpy.

Odvolací soud ve Frankfurtu nad Mohanem nejprve vyzval DB a odborový svaz strojvůdců ke smíru a předložil jim návrh, podle kterého měly odbory do 15. prosince zastavit stávky a obě strany měly spolu jednat o řešení sporu. Svaz GDL ale návrh odmítl, stejně jako to udělal ve čtvrtek s podobným návrhem prvoinstančního soudu. Odvolací soud následně podle televize ARD rozhodl, že stávka strojvůdců je legální a může pokračovat.

Vedení DB se snažilo u soudu prokázat, že stávka je nepřiměřeně rozsáhlá. Podle právníků DB způsobuje protest německé ekonomice denně škodu 100 milionů eur (2,8 miliardy korun). Dopravce se také snažil přesvědčit soud, že strojvůdci vyhlásili stávku v rozporu s pracovním právem, soudce ale na tuto argumentaci nepřistoupil.

V Porúří se kvůli zvýšenému provozu na dálnicích vytvořily dnes ráno kolony o celkové délce asi 100 kilometrů.

Weselsky při odchodu od soudu agentuře DPA řekl, že strojvůdci stávku zkrátí. „Mohli bychom ve stávce pokračovat až do pondělních 04:00,“ řekl Weselsky. Zkrácení protestu podle něj odborový svaz vnímá jako smířlivé gesto k vedení DB. Zástupci železničního dopravce zkrácení stávky uvítali.

Stávka začala v nákladní dopravě ve středu a v osobní ve čtvrtek. Podle DB se daří dodržovat náhradní jízdní řád, který společnost kvůli stávce zveřejnila.

Na jeho základě jezdí v omezené míře dálkové vlaky na páteřních trasách a regionální vlaky v okolí velkých měst. Mimo provoz ale zůstala městská železnice, která v mnoha městech tvoří páteř městské hromadné dopravy.

Kvůli narušení příměstské dopravy mnoho cestujících využívá k cestě do práce auto. V Porúří se kvůli zvýšenému provozu na dálnicích vytvořily dnes ráno kolony o celkové délce asi 100 kilometrů. Dálnice se ucpávají také u Frankfurtu nad Mohanem a na okruhu kolem Mnichova.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah