Nikaragua odložila stavbu kanálu. Problémy má i Panama | e15.cz

Nikaragua odložila stavbu kanálu. Problémy má i Panama

Nikaragua odložila stavbu kanálu
Nikaragua odložila stavbu kanálu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Není plán trasy. Proto chybí i potřebná povolení. Stavba, o které se uvažuje již sto let, se tak znovu odkládá. Koncesi ke stavbě a provozování kanálu v Nikaragui získala loni v Hong Kongu sídlící firma HKND, která chce průplav dokončit za šest let.

Se stavbou nového lodního kanálu v Nikaragui, který má konkurovat Panamskému průplavu, se začne nejdříve v roce 2015, ačkoli původně byla plánována už na letošek. Informovala o tom agentura AP. Nikaragujská vláda oznámila, že stavbu za 40 miliard dolarů zdrželo vydávání potřebných povolení.

Nikaragua stále nemá jasno v tom, jaká bude přesná trasa kanálu. Stavební povolení úřady podle všeho vydají až v druhé půli roku.

Jedna z možných tras kanáluAutor:
Nikaragua chce konkurovat Panamě

Možnost vybudovat kanál přes území Nikaraguy byl zvažován už před sto lety, ale nakonec ustoupil kanálu v Panamě o několik set kilometrů jižněji. Nový Gran Canal Interoseánico by měl být dlouhý přes 200 kilometrů, takže by byl výrazně delší než Panamský (82 kilometry) a také hlubší.

Zpráva o zpoždění při stavbě kanálu v Nikaraguji přišla ve chvíli, kdy se řeší velké spory týkající se rozšíření Panamského průplavu. Stavební firmy hrozí přerušením prací, pokud jim panamská vláda neuhradí dodatečné náklady přesahující 1,6 miliardy dolarů (více než 32 miliard korun). Neshody se už řeší na mezivládní úrovni. Do Panamy se chystá například španělská ministryně dopravy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery