Oslo vykáže auta ze svého centra a postaví 60 kilometrů cyklostezek

Oslo,

Oslo, Zdroj: Eva Eide, CC BY-SA 3.0, wiki

Radní norského hlavního města Oslo se rozhoupali k ráznému kroku – voličům přislíbili, že do roku 2019 centrem města neprojede ani jeden automobil. Oslo se tak stalo prvním evropským městem, které by takto široce zákaz vjezdu motorových vozidel do svých útrob pojalo. „Chceme přívětivější město pro chodce a cyklisty, bude to lepší i pro obchody,“ uvedla pro agenturu Reuters radní za tamní zelené Lan Marie Nguyen Berg.

V centru sice žije jen zhruba tisícovka lidí, ale zaměstnání jich tam má 90 tisíc. Opatření má napomoci snížení emisí. Společná platforma dělnické strany, socialistů a zelených v září v metropoli vyhrála komunální volby. Do roku 2019 chce v celé městské oblasti snížen automobilový provoz o dvacet procent a do roku 2030 o třicet procent. Oslo se tak zařadilo po bok například Stockholmu v ekologických aktivitách.

Centrum města bez aut je zároveň součástí opatření, která mají napomoci snížení emisí skleníkových plynů v Oslu do roku 2020 o polovinu oproti úrovni z roku 1990. Vláda tak například plánuje snížit spotřebu fosilních paliv, vybudovat přes šedesát kilometrů nových cyklostezek a investovat do elektrokol.

Zástupci městského hospodářství se na plány dívají s obavami a poukazují na to, že v centru města je mnoho nákupních středisek. V Oslu žije 600 tisíc obyvatel a vlastní zhruba 350 tisíc automobilů.

Automobilovou dopravu ve svých centrech už omezily mnohé další evropské metropole, jako jsou Madrid nebo Londýn. Například hlavní město Británie vybírá už mnoho let za vjezd do centra mýtné, což má obyvatele nutit k využívání městské hromadné dopravy.