Platy v Hyundai porostou o pět procent | E15.cz

Platy v Hyundai porostou o pět procent

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, jaz

Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor dnes sjednala s vedením svých odborů předběžnou dohodu o mzdách a pracovních podmínkách. Zaměstnancům se zvýší platy o 5,4 procenta a zároveň dostanou roční bonus ve výši pětiměsíčního platu. Dohoda, kterou musí ještě schválit členové odborů, bude pro firmu znamenat odvrácení stávek a ztrát, jimiž trpí od minulého měsíce.

Firma bude investovat do domácích továren 264 milionů dolarů (5,2 miliardy korun), aby i přes snížení odpracovaných hodin udržela současnou úroveň produkce. Členové odborů mají o dohodě hlasovat 3. září.

V červenci uskutečnili zaměstnanci Hyundai a dceřiné firmy Kia první stávku za čtyři roky. Následná vlna odborářských akcí vedla k výpadku produkce 76 723 vozů, což se v červenci odrazilo v propadu vývozu do USA o čtvrtinu a v nejslabším růstu globálního prodeje za 16 měsíců.

Hyundai a Kia společně tvoří pátého největšího producenta automobilů na světě. Hyundai v listopadu 2008 oficiálně zahájil sériovou produkci osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů u slovenské Žiliny.

Dohoda ze Soulu se české výroby nijak netýká. Podle mluvčího nošovického závodu zde žádná stávka nehrozila. „Ani k žádným novým dohodám s odbory od podpisu kolektivní smlouvy na jaře letošního roku nedošlo a žádné noční směny se v závodě HMMC rušit nebudou“, dodal Vaněk.

Autor: ČTK, jaz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.