Plzeňská Škoda ztratila naději na obří zakázku pro Norimberk

Již brzy zamíří do provozu další regionální vlaky pro České dráhy, které ponesou také zvířecí jméno, v tomto případě RegioPanter.

Již brzy zamíří do provozu další regionální vlaky pro České dráhy, které ponesou také zvířecí jméno, v tomto případě RegioPanter. Zdroj: E15 Stepan Bruner

RegioPanter
RegioPanter
RegioPanter
RegioPanter
RegioPanter
7
Fotogalerie

Měla to být největší zakázka v dějinách plzeňské Škody Transportation. Dodávka 39 vlaků za deset miliard korun pro příměstskou dopravu kolem bavorského Norimberku se ale neuskuteční. Dopravce National Express, který měl vlaky od Škody odebrat, svou snahu o průnik do norimberské S-Bahn vzdal.

Oznámil to bavorský úřad Bayerische Eisenbahngesellschaft (BEG) na svém webu, upozornil server iDnes.cz. Škoda Transportation to bez bližších podrobností potvrdila.

Britskému dopravci National Express došla trpělivost s neustálými soudními průtahy. Ačkoliv vítězem tendru na zajištění norimberské S-Bahn se stal už před téměř dvěma lety, smlouva dosud nebyla podepsána.

Na soud se obrátila dcera státní Deutsche Bahn pro místní dopravu DB Regio. Ačkoliv zatím neuspěla (podle šéfa Škody Tomáše Ignačáka měl padnout definitivní verdikt v říjnu), National Express považuje termín zahájení provozu koncem roku 2018 kvůli průtahům za neudržitelný. Navíc by se prý oproti původní nabídce vyžádal dodatečné náklady.

National Express se spojil se Škodou počátkem roku 2015, český výrobce měl dodat elektrické vlaky na bázi jednotek Panter. Vidle do zakázky Škodě paradoxně hodil jiný významný obchodní partner v Bavorsku. Škoda aktuálně pracuje na výrobě šesti elektrických vlaků pro DB Regio za 2,6 miliardy korun.

BEG chce o dalším postupu rozhodnout do konce roku.