Pod tlakem konkurence. Air France čeká střet s piloty, plánuje propouštění | E15.cz

Pod tlakem konkurence. Air France čeká střet s piloty, plánuje propouštění

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vin Crosbie, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se nedohodla s odbory pilotů na programu restrukturalizace a zvýšení produktivity. Vedení se nyní připravuje na střet s piloty a chystá náhradní plán, který předpokládá rušení až 2900 pracovních míst, což je takřka pět procent z celku ve francouzské divizi skupiny. Podle zdroje z odborů to dnes uvedl šéf společnosti Alexandre de Juniac.

Plán úspor firma předložila před rokem a s výjimkou odborů získal podporu zbylých 64 tisíc zaměstnanců. Termín dohody s piloty vypršel 30. září.

Air France již ve čtvrtek oznámila, že v příštích dvou letech omezí některé aktivity, aby si „zajistila dlouhodobou budoucnost“. List Les Echos uvedl, že tento „plán B“ pro případ nepřijetí původního programu předpokládá odklad dodávek čtyř ze 13 objednaných letounů Boeing 787 Dreamliner.

Nynější situace je nejnovějším střetem mezi vedením druhého největšího evropského přepravce a piloty. Ti loni uspořádali dvoutýdenní stávku, která firmu stála asi 500 milionů eur (13,6 miliardy korun).

Tlak konkurence

Air France stejně jako ostatní tradiční letečtí přepravci je na krátkých linkách pod silným tlakem konkurence nízkonákladových rivalů a na dlouhé vzdálenosti jí odebírají zákazníky expandující přepravci z Blízkého východu.

Francouzský premiér Manuel Valls ve čtvrtek piloty vyzval, aby se snažili dospět s vedením k dohodě. Ministr hospodářství Emmanuel Macron dnes uvedl, že Air France nutně potřebuje reformy, pokud má přežít, a vyzval piloty, aby přistoupili na plán restrukturalizace.

Šéf odborové organizace pilotů SNPL Philippe Evain uvedl, že je připraven dál jednat. „Jsme připraveni předložit nové návrhy, jsme vždy ochotni k diskusím,“ řekl předák agentuře Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah