Polské aerolinky LOT vykázaly poprvé po sedmi letech provozní zisk | E15.cz

Polské aerolinky LOT vykázaly poprvé po sedmi letech provozní zisk

Tupolev 154 polských aerolinek LOT
Tupolev 154 polských aerolinek LOT
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Dean Morley

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polská letecká společnost LOT vykázala loni poprvé po sedmi letech provozní zisk, který činil 99,4 milionu zlotých (677,8 milionu korun) ve srovnání se ztrátou čtyři miliony o rok dříve. Výsledky byly o 40 procent lepší, než si firma stanovila ve svém plánu na loňský rok, napsala agentura PAP.

Hrubý provozní zisk se zvýšil na 291 milionů zlotých ze 156 milionů před rokem. Firma však vykázala čistou ztrátu 263,4 milionu zlotých. Tento údaj zahrnuje i mimořádné položky a účetní položky spojené s vývojem směnných kurzů. Bez těchto položek firma vykázala zisk 36 milionů zlotých.

Ředitel společnost Sebastian Mikosz v prohlášení uvedl, že v restrukturalizačním plánu firma letos očekávala provozní zisk 124 milionů zlotých. Díky příznivým výsledkům za loňský rok však odhad zvýšila na 126,1 milionu zlotých. Současně však upozornil, že letošní rok bude pro firmu mimořádně obtížný.

Firma loni obdržela státní pomoc, kvůli které musela snížit počet letů o téměř osm procent. I tak počet jejích cestujících stoupl loni o dvě procenta.

Aerolinky LOT vznikly před 85 lety a patří mezi nejstarší na světě. Firmu stále kontroluje stát. LOT je členem letecké aliance Star Alliance. Létá do více než 40 destinací na celém světě, včetně Evropy, Severní Ameriky a Asie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah