Premiér: Vysokorychlostní trať do Drážďan začneme stavět v roce 2035 | E15.cz

Premiér: Vysokorychlostní trať do Drážďan začneme stavět v roce 2035

Premiér: Vysokorychlostní trať do Drážďan začneme stavět v roce 2035
vlak, tgv
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Premiér Bohuslav Sobotka předpokládá, že stavba vysokorychlostní tratě z Prahy do Drážďan začne na českém území v roce 2035. Sobotka to uvedl dnes po setkání s premiérem saské zemské vlády Stanislawem Tillichem. Podle obou pministerských předsedů jde o realistický termín.

"Je to projekt evropského významu, protože nám umožní napojení na moře a tím i na světové trhy," řekl Tillich o vzniku vysokorychlostní železnice, která by z Drážďan měla pokračovat přes Berlín do Hamburku.

O projektu jedná s německým ministrem dopravy Alexanderem Dobrindtem a snaží se ho přesvědčit o ekonomických přínosech stavby. Sasko tak chce docílit toho, aby projekt získal nejvyšší prioritu ve spolkovém plánu výstavby dopravní infrastruktury, jehož konečná podoba se letos bude schvalovat.

Rychlá železnice vyjde na půl bilionu, povozíte se ale nejdříve za 18 let

"Je to poprvé, kdy máme reálnou šanci, aby se tento projekt dostal do plánu spolkových dopravních cest s vyšší mírou priority," řekl Sobotka. Přípravné práce na české straně ale podle něj už probíhají.

"Pokud vše dobře půjde, pak na české straně vidíme možnost výstavby v roce 2035, ale samozřejmě bychom rádi eventuálně tu přípravu urychlili," řekl Sobotka. O nákladech investice zatím nechtěl spekulovat, podle něj to není možné před zpracováním projektu.

 

GLOSA Jana Šindeláře: Sobotka o rychlotratích snad jen žertuje

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!