Ryanair vykázal rekordní roční zisk, loni přepravil 120 milionů lidí | E15.cz

Ryanair vykázal rekordní roční zisk, loni přepravil 120 milionů lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vytvořila v loňském fiskálním roce (do 31. března) rekordní čistý zisk 1,316 miliardy eur (34,78 miliardy korun), což je meziroční růst o šest procent. Počet přepravených pasažérů se zvýšil o 13 procent díky nízkým cenám letenek i rozšiřování počtu destinací.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali zisk v rozpětí 1,3 miliardy až 1,35 miliardy eur. Nicméně samotná společnost už v říjnu snížila svůj původní odhad o pět procent kvůli oslabení britské měny v důsledku vystoupení Británie z Evropské unie.

Pokles cen letenek trvající už několik let se podle evropských přepravců začíná v posledních týdnech zpomalovat, Ryanair předpokládá, že jeho ceny se ve fiskálním roce 2017 (do 31. března 2018) sníží o pět až sedm procent po propadu o 13 procent v předchozím roce.

Ryanair

Irský přepravce v loňském roce zahájil lety na 206 nových trasách a otevřel 10 svých základen na letištích v Bukurešti, Korfu, Frankfurtu nad Mohanem, Hamburku, Ibize, Norimberku, Praze, Sofii, Temešváru a Vilniusu.

Jak uvedla agentura Reuters, letadla Ryanair denně vzlétnou 1800krát do 34 zemí. Za uplynulý fiskální rok přepravila 120 milionů cestujících. V příštím roce chce přepravce toto číslo zvýšit na 130 milionů, což představuje nárůst o osm procent po zvýšení o 13 procent letos. Z hlediska počtu cestujících Ryanair loni vystřídal Lufthansu na postu největších evropských aerolinek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah