Slovenští penzisté, děti a studenti budou cestovat vlakem zdarma | E15.cz

Slovenští penzisté, děti a studenti budou cestovat vlakem zdarma

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro Jan Hrouda

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Slovenští penzisté, děti a studenti budou ve své zemi od 17. listopadu cestovat vlakem zdarma. Ve středu o tom rozhodla levicová vláda premiéra Roberta Fica. Stát zároveň zajistí posílení vlakových spojů. Bezplatná jízda vlakem pro zmiňované skupiny cestujících bude platit i na regionální trati z Bratislavy do jihoslovenského Komárna, kde státem dotovaný provoz osobních vlaků zajišťuje český soukromý dopravce RegioJet.

„Rozhodli jsme se pomoci nejohroženějším sociálním skupinám obyvatelstva a pomoci jim v tíživé životní situaci,“ řekl ministr dopravy Ján Počiatek, podle kterého v novém grafikonu přibude na slovenských železnicích od poloviny prosince více než 100 osobních vlaků.

Zavedení bezplatného cestování ve druhé třídě vlaků pro zmiňované skupiny obyvatel slíbila dříve v tomto roce Ficova strana Směr-sociální demokracie jako jeden z kroků ke zlepšení životní úrovně lidí. Bezplatné cestování vlakem budou moci kromě penzistů využít děti mladší 15 let a studenti denního studia do 26 let. Opatření si podle ministerstva dopravy vyžádá nejméně 13 milionů eur (359 milionů korun).

Cestování vlakem zdarma vstoupí na Slovensku v platnost v den výročí sametové revoluce, která v roce 1989 vedla v Československu k pádu komunistického režimu.

Zadarmo jen v dotovaných vlacích

Bezplatná jízda vlakem se bude vztahovat jen na ty spoje, které dotuje stát. Ve vlacích vyšší kategorie InterCity, které mezi Bratislavou a Košicemi provozuje státní dopravce ZSSK Slovensko, tak cestující nadále budou platit obvyklé jízdné. Slovenské ministerstvo dopravy očekává, že bezplatné cestování na železnici přitáhne do vlaků více cestujících. V minulosti železnice naopak počet spojů snižovaly a na vícero regionálních tratích osobní vlakovou dopravu zrušily.

Ministerstvo dopravy očekává, že bezplatné cestování na železnici přitáhne do vlaků více cestujících. V minulosti železnice naopak počet spojů snižovaly a na vícero regionálních tratích osobní vlakovou dopravu zrušily.

Slovenská vláda naopak neplánuje zavést bezplatné cestování v autobusové dopravě, kterou si u dopravců objednávají jednotlivé kraje. Podle Počiatka nosným způsobem veřejné dopravy má být železnice a autobusoví dopravci mají vozit cestující k vlakům a nikoliv vlakové dopravě konkurovat. Slovenský Svaz autobusové dopravy už v minulosti kritizoval plány na zavedení bezplatného cestování vlakem, což prý může vyústit v rušení autobusových linek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah