Spojené nebe vadí dispečerům. Bojí se o práci a stávkují | E15.cz

Spojené nebe vadí dispečerům. Bojí se o práci a stávkují

Provoz na ředě letišť v Evropě je ochromený
Provoz na ředě letišť v Evropě je ochromený
• 

ČTK, nos, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropa je rozhodnutá prosadit svůj plán jednotného evropského nebe za každou cenu. Spojení národních vzdušných prostorů podle Bruselu zkrátí trvání letů a sníží znečistění životního prostředí. Členským státům, které systém odmítají, hrozí pokutami.

Vládády evropských zemí projektu jednotného nebe příliš nefandí, navíc se již bouří letoví dispečeři. Zaměstnanci řízení letového provozu v 11 státech Evropské unie, včetně ČR, se dnes zapojí do protestu proti návrhu Evropské komise sjednotit vzdušný prostor nad unií. Záměr komise by měl zkrátit letové vzdálenosti a ušetřit evropským aerolinkám miliardy eur ročně. Díky levnějším letenkám by z opatření mohli těžit i cestující, mezi zaměstnanci ale vyvolává obavy z budoucího rušení pracovních míst.

Protesty, včetně stávek, které mají trvat do čtvrtka, zahájili už v úterý zejména pracovníci řízení leteckého provozu ve Francii. Dnes se k nim přidají kolegové v dalších deseti zemích EU, což citelně postihne cestující po celé Evropě.

Čeští zaměstnanci řízení letového provozu se protestu zúčastní formou striktního řízení po letových tratích od sedmi hodin dnešního rána do sedmi hodin čtvrtečního večera. Řízení letového provozu ČR ujistilo, že tento postup zásadně neovlivní bezpečnost a kvalitu letových služeb, a nelze ani předpokládat výrazný nárůst zpoždění.

Autor: ČTK, nos, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.