Stáří českého vozového parku je v současnosti horší než před 20 lety | E15.cz

Stáří českého vozového parku je v současnosti horší než před 20 lety

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet registrovaných osobních aut v Česku se od roku 1993 do letošního pololetí zvýšil 1,8krát na 4,86 milionu vozidel. Stáří vozového parku je přitom vyšší než před 20 lety, když v průměru dosahuje 14,2 roku.

Za prvních šest měsíců bylo v České republice poprvé zaregistrováno celkem 152 959 osobních automobilů, z toho 94 058 nových a zbytek ojetých z dovozu. Současně bylo z registru vyřazeno 81 381 osobních aut.

Podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka se od roku 1993 tuzemský vozový park 1,2násobně obměnil. „Tato obměna se bohužel nijak neprojevila ve stáří vozového parku osobních automobilů. Průměrné stáří v pololetí 2014 je dokonce nad hodnotou z roku 1995,“ podotkl.

Přetrvávající vysoké stáří aut v tuzemsku podle Šípka zapříčinil enormní dovoz ojetých osobních aut v letech 2005 až 2008. Podíl ojetých vozidel z dovozu byl tehdy vyšší než 50 procent u prvních registrací.

U importu ojetých aut přetrvává nevyhovující věková skladba, kdy roste podíl aut starších deseti let. Zároveň se z registrů málo vyřazují staré vozy, uvedlo sdružení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.