Ťok chce řidičům zvýšit pokuty, za vážné přestupky budou pevné sazby | E15.cz

Ťok chce řidičům zvýšit pokuty, za vážné přestupky budou pevné sazby

Dopravní policie
Dopravní policie
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za nejvážnější dopravní přestupky budou pevně stanovené sazby blokových pokut bez rozpětí. Nejvyšší sazba vzroste z 2500 na pět tisíc korun. Počítá s tím společný návrh ministerstva dopravy a dopravní policie, který má projednat vláda v prvním pololetí. V pořadu Otázky Václava Moravce to oznámil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO)..

Podle bývalého ministra dopravy Zbyňka Stanjury by měl jít stát méně represivní cestou a více se zaměřit na prevenci. Ťok ale považuje navrhované změny za výchovné, zároveň by neměl nově nastavený systém řidiče šikanovat za méně závažné přestupky.

Pokutu pět tisíc korun na místě by měl řidič zaplatit za překročení rychlosti v obci o 40 km/h nebo mimo obec o 50 km/h, za vjíždění na železniční přejezd nebo jízdu na červenou. Vzroste i pokuta za držení telefonu za jízdy z tisíce na 2500 korun, naopak se sníží sazba za nepoužití bezpečnostního pásu o 500 na 1500 korun.

Za řízení pod vlivem alkoholu půjde přestupek vždy do správního řízení. Horní sazba v případě více než jednoho promile alkoholu v krvi se má podle návrhu zvýšit z 50 tisíc na 75 tisíc korun. Pod jedno promile by měla stoupnout z 20 tisíc na 25 tisíc korun.

Měl by se také zjednodušit počet přidělovaných bodů na dva, čtyři nebo šest bodů. Za dva nejvážnější přestupky spáchané v jednom roce tak řidič dosáhne 12 bodů a přijde o řidičský průkaz. Nově by měl být motorista o přidělených bodech jednoznačně informován.

Šest bodů pro mladé

Noví řidiči, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky, by podle Ťoka měli přijít o oprávnění buď při dosažení již šesti bodů, nebo by jejich přestupky měly být hodnocené dvojnásobným počtem bodů.

Do konce minulého roku dostalo body 539 277 řidičů, což je osm procent z celkového počtu. Přes 39 500 motoristů dosáhlo 12 bodů a přišlo o řidičský průkaz. Zhruba čtyři z pěti bodovaných řidičů byli muži.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah