Turisty stále nejvíce láká Pražský hrad, zájem roste také o atrakce v regionech | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Turisty stále nejvíce láká Pražský hrad, zájem roste také o atrakce v regionech

Turisty stále nejvíce láká Pražský hrad, zájem roste také o atrakce v regionech
Pražský hrad
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem byl i loni Pražský hrad, kam zavítalo 2,38 milionu lidí, meziročně o 13 procent víc. Na druhém místě žebříčku skončila lanová dráha na Petřín, kterou se svezlo 2,07 milionu turistů. Třetím nejnavštěvovanějším místem byla pražská zoologická zahrada. Uvedla to agentura CzechTourism.

Největší nárůst, o téměř třetinu, ze sledovaných 50 turistických cílů registruje Škoda muzeum v Mladé Boleslavi (254 tisíc turistů). Největší pokles počtu návštěvníků zaznamenala Staroměstská radnice v Praze, kam zavítalo o 56 procent méně lidí než předloni, 377 tisíc.

"Nejvyšší oblibu obecně mají turisticky atraktivní místa v Praze, což je z velké části dáno vysokou návštěvností zahraničních turistů. Žebříčku vévodí Pražský hrad. Dále jsou to atraktivity zejména pro rodiny s dětmi, které lákají jak zahraniční, tak domácí návštěvníky," uvedla ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

V první desítce žebříčku je šest míst v Praze. Nově se v žebříčku loni objevila Pinkasova synagoga na sedmém místě (675 tisíc lidí), Španělská synagoga na 13. místě (462 tisíc) či Stezka korunami stromů Krkonoše (230 tisíc).

S francouzským kombíkem na poslední cestu do rumunské divočiny

Nejnavštěvovanějším muzeem bylo loni Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou. Mezi přírodními turistickými cíli vedou soutěsky Kamenice v Českém Švýcarsku. Ze zábavních míst byl první Aquapalace Praha v Čestlicích.

"Kromě dobře známých cílů, jakými jsou zoologické zahrady nebo akvaparky se o pozornost stále více hlásí dobře propagované atrakce v regionech. Výrazné nárůsty návštěv jsme zaznamenali třeba v iQLandia science center v Liberci, Landek parku v Ostravě nebo na Stezce v korunách stromů na Lipně," dodala ředitelka.

V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 20 milionů turistů, což bylo o 9,1 procenta více než předloni. Zahraničních návštěvníků bylo o 9,2 procenta více a domácích o devět procent. Nejvíce se počet turistů zvýšil v Jihomoravském kraji, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Pořadí Cíl Počet turistů 2016 v tis. Počet turistů 2017 v tis. Změna v pct
1. Pražský hrad, Praha 2100,7 2377,6 13,2
2. Lanová dráha na Petřín, Praha 1753,0 2 066,0 17,9
3. Zoologická zahrada Praha, Praha 1448,4 1 445,1 -0,2
4. AquaPalace Praha, Praha 1022,8 835,9 -18,3
5. Aqualand Moravia, Pasohlávky 712,4 721,0 1,2
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!