V Praze se zvýší počet modrých parkovacích zón | e15.cz

V Praze se zvýší počet modrých parkovacích zón

Parkování v Praze bývá mnohdy obtížné, ilustrační foto
Parkování v Praze bývá mnohdy obtížné, ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

Barbora Máchová, Televize Metropol

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Některé pražské radnice se rozhodli zavést modré parkovací zóny, ale bez modrých čar. Snaží se tak obejít nařízení magistrátu, který rozšiřování zón placeného stání zakázal. V současné době jsou zóny placeného stání v městských částech Praha 1, 2, 7 a zčásti i 3.

Praha zavedla v některých svých částech, zejména v centru, parkovací zóny zvýhodňující jejich obyvatele. Řada dalších pražských čtvrtí se na tento krok chystala také, magistrát to ale zakázal. Radnice však našly způsob, jak zóny zavést i přesto.

Modré parkovací zóny mají za úkol zvýhodňovat místní obyvatele oproti „cizincům“. Místní si zaplatí pro své auto parkování, částka se pohybuje od sedmi set korun za rok, a mají tak větší šanci najít parkování v blízkosti svého domu, bytu, či kanceláře, kde ostatní bez povolení zaparkovat nesmí.

Tento model zpočátku vyvolal kritiku, později se však jeho výhody rozhodly využít i další městské části. Magistrát hl. m. Prahy ale další rozšiřování zakázal, některé radnice ho tedy obešly pouhým zavedením dopravních značek a kartiček pro místní. Tuto možnost zvolila na některých místech například Praha 9 a o vlastním systému parkovacích zón přemýšlí i Praha 4, 5, 6 a 8.

Autor: Barbora Máchová, Televize Metropol

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah