V Tibetu má vyrůst nejvýš položené letiště světa | E15.cz

V Tibetu má vyrůst nejvýš položené letiště světa

Tibet
Tibet
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína během příštího roku zahájí práce na výstavbě nejvýše položeného letiště světa. Stát bude v Tibetu v nadmořské výšce 4436 metrů, což je asi 100 metrů nad současným rekordem. Informovala o tom státní tisková agentura Nová Čína. Výstavba letiště má přijít na 1,8 miliardy jüanů (asi 5,6 miliardy Kč) a s jeho zprovozněním se počítá za tři roky.

Letiště bude v části Tibetu označované jako Nagčhu. V současné době se nejvýše položené letiště světa nachází u města Čhamdo, což je v jiné části Tibetu. Čhamdo leží v nadmořské výšce 4334 metrů.

Tibet už má pět civilních letišť, minimálně dvě jsou ale podle agentury Reuters otevřeny jen pár měsíců v roce. Celoročnímu provozu brání extrémní povětrnostní podmínky, které znemožňují bezpečné přistávání.

Čína v minulých letech zahájila program obnovy zastaralých letišť, do kterých má v úmyslu investovat miliardy dolarů. Zaměřit se chce na oblasti odlehlých měst na západě země, které hodlá ekonomicky podpořit.

Bojovníci za svobodu Tibetu: Přísun Číňanů jen dál rozmělní buddhistickou kulturu

Tibet je součástí Číny, byť si v polovině minulého století po vleklých sporech vytvořil vlastní vládu. Čínská vláda už do Tibetu nalila miliardy dolarů v naději, že si získá přízeň tamního obyvatelstva. Čínští komunisté Tibetu už asi 60 let vládnou tvrdou rukou, za což ve světě soustavně sklízejí kritiku.

Peking si od svých plánů slibuje, že nová letiště, stejně jako silniční tahy a železnice do Tibetu, přispějí k rozvoji této oblasti. Přispět mají i k celkovému zvýšení životní úrovně. Tibetští aktivisté ale podle Reuters tvrdí, že nové dopravní tepny jen urychlí migraci čínských obyvatel do Tibetu a rozmělní tradiční buddhistickou kulturu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah