Venezuela dluží Lufthanse skoro tři miliardy | E15.cz

Venezuela dluží Lufthanse skoro tři miliardy

Venezuela dluží Lufthanse skoro tři miliardy
letouny aerolinek Lufthansa
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Venezuela dluží německé letecké společnosti Lufthansa kvůli potížím s převodem místních příjmů z prodeje letenek do zahraničí přes 100 milionů eur (2,7 miliardy korun). Uvedl to mluvčí Lufthansy den poté, co společnost sdělila, že kvůli špatné ekonomické situaci ve Venezuele a potížím s převodem místní měny na devizy pozastaví od 17. června do odvolání lety do této země.

Zahraniční přepravci si kvůli omezené směnitelnosti bolívaru nemohou své příjmy směnit snadno na devizy a ty pak převést na svá domácí konta. Podobné problémy má i francouzská společnost Air France a další letecké společnosti. Lufthansa létá na trase Frankfurt-Caracas třikrát týdně a už dříve omezila lety na této trase. Mluvčí firmy dnes podle agentury Reuters uvedl, že zatím nelze říci, zda dlužnou částku bude muset Lufthansa odepsat.

Venezuelská ekonomika se loni propadla o 5,7 procenta a Mezinárodní měnový fond předpokládá, že letos se pokles prohloubí na osm procent. Hospodářská krize v zemi je podle ekonomů důsledkem řady let špatné politiky za socialistického vůdce Huga Cháveze a jeho nynějšího následníka Nicoláse Madura. Krizi prohloubil pokles cen ropy a od poloviny letošního ledna v zemi platí stav ekonomické nouze.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!