Z Prahy do Pekingu by se mohlo létat od října, potvrdil Sobotka | e15.cz

Z Prahy do Pekingu by se mohlo létat od října, potvrdil Sobotka

Hainan Airlines
Hainan Airlines
• 
ZDROJ: CC BY-NC-SA 2.0: Xiangrui HUANG via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravidelná přímá letecká linka mezi Prahou a Pekingem by mohla létat od 1. října. Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) informovala čínská velvyslankyně v České republice Ma Kche-čching. Podle premiéra nyní jedná její plánovaný provozovatel, společnost Hainan s Českým Aeroholdingem o technických podmínkách provozu.

Spuštění linky by Česko a Čína mohly podle Sobotky slavnostně potvrdit v červnu při návštěvě čínské vicepremiérky Liou Jen-tung v Praze.

Podle původního plánu měla přímá linka spojovat Prahu s čínskou obchodní metropolí Šanghají. Nakonec se ale čínské úřady rozhodly pro hlavní město Peking a udělily pro ni povolení soukromým aerolinkám Hainan. „V tuto chvíli probíhají jednání mezi společností Hainan a Českým Aeroholdingem o technických podmínkách provozu tohoto přímého leteckého spojení,“ uvedl Sobotka po setkání s velvyslankyní.

„Prvním technickým termínem přímého leteckého spojení by mohl být 1. říjen letošního roku,“ přiblížil. Konkrétní termín spuštění linky ale podle premiéra závisí na dohodě obou společností.

Jasný úspěch české diplomacie, říká analytik

Dohoda na vytvoření přímého spojení je podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka nesporným diplomatickým úspěchem, kterého zřejmě nebylo jednoduché dosáhnout. Je sice otázka, zda nová linka bude mít v Česku dopad na rozvoj podnikání a zda dokáže vytvořit nová pracovní místa, výrazně ale usnadní současné obchodní styky, které čeští obchodníci ve východoasijské zemi už mají. Pozitivní dopad pochopitelně bude mít i na cestovní ruch, ačkoliv tato oblast je z hlediska národního hospodářství méně významná než podpora obchodních styků, dodal

K tomu, jak často a kolik cestujících by nová linka mohla převážet, se nechtěl ministerský předseda vyjadřovat. Slibuje si od ní ale výrazný impulz pro turistický ruch a pro vzájemné obchodní vztahy mezi Českem a Čínou. Podle pondělních Lidových novin by letadla na této lince mohla létat třikrát týdně s kapacitou téměř tisíc lidí v každém směru.

Pokud se zahájení provozu opravdu stihne letos na podzim, je podle Sobotky jednou z variant, že by linku vyzkoušel při své plánované podzimní návštěvě Číny. „Pokud by to bylo možné, tak bych rád toho přímého leteckého spojení osobně využil, abych současně podpořil jeho propagaci,“ poznamenal premiér.

Chystají se další česko-čínské akce

Kromě otevření přímého leteckého spojení dnes Sobotka s Ma Kche-čching mluvili také o dalších připravovaných česko-čínských akcích v tomto roce. V dubnu bude podle premiéra Česká republika hlavním zahraničním partnerem pravidelného technologického veletrhu v Šanghaji. Českou delegaci zhruba 250 podnikatelů na veletrh povede předseda Sněmovny Jan Hamáček a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (oba ČSSD).

V červnu se v Praze uskuteční zdravotnické fórum zemí střední a východní Evropy, na které přijede i čínská vicepremiérka. Právě při této příležitosti by obě země podle Sobotky mohly slavnostně stvrdit spuštění přímé linky. Na podzim se pak premiér vydá do Pekingu na summit zemí střední a východní Evropy a Číny, který spojí se svou bilaterální návštěvou nejlidnatější země světa. Termín cesty podle Sobotky ještě není dojednaný a bude záviset na datu schůzky států sdružených ve formátu 16 plus 1. I na svou návštěvu Číny plánuje premiér vzít podnikatelskou misi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější

Newslettery