Zákaz webu v letadlech? Ekonomiku prý stojí miliardy | E15.cz

Zákaz webu v letadlech? Ekonomiku prý stojí miliardy

letadlo
letadlo
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb

Aerolinky jsou pod rostoucím tlakem pasažérů, aby umožnily používání internetu i během letů několik kilometrů vysoko ve vzduchu. Jen britská ekonomika podle odhadů společnosti Firstsource Solutions přichází o 640 milionů liber (přes 20 miliard korun) ročně kvůli dočasnému „blackoutu“ v připojení k e-mailu, uvedl britský list The Telegraph.

Většina aerolinek zakazuje využívání internetu na palubě letadla z pojistných důvodů. Podle mnoha odborníků je přitom připojení k webu během letu bezpečné. Některé aerolinky, hlavně z USA, připojení k internetu ve vzduchu už umožňují.

Tlak na přístupu k webu ve vzduchu roste i v Evropě. Čas, kdy jsou lidé a zejména byznysmeni „offline“, totiž znamená i výpadek v ekonomice. Nemožnost přístupu k e-mailům a elektronické komunikaci s kolegy a zákazníky i na několik hodin stojí peníze.

Jenže drahé je i vybavení jednoho jediného letadlo wifi konektivitou – aerolinku to přijde zhruba na 100 000 dolarů (zhruba 2 miliony korun).

Představu, kolik může stát přístup k internetu během letu, pak dávají třeba Japanese Airlines, které wifi nabízejí během letu z Tokia do New Yorku. Jedna hodina připojení stojí 11,95 dolarů (zhruba 235 korun), 24 hodin za 21,95 dolarů (zhruba 430 korun).

I evropské aerolinky budou možná muset v boji o zákazníky vzít v potaz rostoucí nároky pasažérů. Výzkum YouGov v Británii ukázal, že přístup k webu ve vzduchu chce mít polovina dospělých a dokonce tři čtvrtiny mladých ve věkové skupině 18 až 24 let.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.