Zemkova ČSAD Vsetín koupila čínské autobusy, mají lepší záruku než Iveco | E15.cz

Zemkova ČSAD Vsetín koupila čínské autobusy, mají lepší záruku než Iveco

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší autobusový dopravce ve Zlínském kraji, společnost ČSAD Vsetín miliardáře Zdeňka Zemka, nakoupil čínské autobusy značky Yutong. Jde o 17 ekologických a částečně nízkopodlažních vozidel. U českých dopravců se tato značka objevuje jen sporadicky. Pořizovací cena vozidel dosáhla 72 milionů korun, z toho 40 procent pokryly evropské dotace.

Podle listu Dnes nabídlo v první soutěži na dodávku autobusů nejlevnější cenu Iveco Czech Republic, a to 60 milionů korun. Cena však měla v soutěži jen jednapadesátiprocentní váhu, zbytek byla záruka. Obvykle přitom hraje cena větší roli společně s provozními náklady.

„Touto váhou zdůraznil zadavatel snahu o minimalizaci provozních nákladů po uplynutí záruční doby, což ve svém konečném dopadu představuje při devítiletém provozu úsporu zhruba milion korun v položce nákladů na opravy na jeden autobus,“ řekl deníku MfD výkonný ředitel ČSAD Vsetín Josef Růčka. Řidiči i cestující jsou zatím podle něj s čínskými autobusy spokojeni.

První autobusy byly nasazeny na trasách převážně ve Zlínském kraji již v dubnu. Všechny autobusy byly vyrobeny v Číně a do Evropy přepraveny lodí. Splňují standardy evropské homologace. Přední část vozidla je nízkopodlažní, u druhých dveří je namontována mechanická plošina pro nástup vozíčkářů a rodičů s kočárky.

ČSAD Vsetín je největším autobusovým dopravcem ve Zlínském kraji, ve vozovém parku má téměř tři stovky autobusů. V loňském roce společnost nakoupila 12 ojetých autobusů, jeden asi za 1,5 milionu korun.

Podle listu Dnes ovládá vsetínského dopravce miliardář Zdeněk Zemek, který patří mezi největší podnikatele v dotované autobusové dopravě v tuzemsku. „Zemek dodává své firmě ČSAD Vsetín vozy sám přes svoji firmu ČSAD Invest,“ uvedl deník

Zdeněk Zemek: V Uzbekistánu chceme trubky vyměnit za naftu

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah