Důvěra investorů v eurozónu je nejvyšší za sedm a půl roku | E15.cz

Důvěra investorů v eurozónu je nejvyšší za sedm a půl roku

Důvěra investorů v eurozónu je nejvyšší za sedm a půl roku
eurové bankovky
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny se v březnu vyšplhala na nejvyšší úroveň za sedm a půl roku. Její hlavní index tak vystoupil na 18,6 bodu z únorových 12,4 bodu, vyplývá z výsledků průzkumu společnosti Sentix. K růstu indexu přispělo i rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) podpořit hospodářský růst nákupem vládních dluhopisů.

Index důvěry se tak nachází nejvýše od srpna 2007. Překonal zároveň očekávání ekonomů, kteří v anketě agentury Reuters počítali s mírnějším nárůstem - v průměru na 15 bodů.

„Ekonomika eurozóny vykazuje jasné známky života,“ uvedl Manfred Hübner ze společnosti Sentix. Dodal, že hospodářské oživení v eurozóně podporují nízké ceny ropy a slabý kurz eura.

ECB dnes zahajuje rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů a dalších cenných papírů s cílem podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci. V rámci takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky bude ECB pumpovat do ekonomiky eurozóny asi 60 miliard eur (1,6 bilionu korun) měsíčně, a to minimálně do září příštího roku.

Pavol Mokoš: Krok ECB může prospět akciím

Vladan Gallistl: Centrální banky křiví cenu úplně všeho

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!