2013: Penzijní připojištění a jeho pokračování | E15.cz

2013: Penzijní připojištění a jeho pokračování

peníze
peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Ondřej Tůma, Peníze.cz

Share on Facebook Messenger
K čemu dojde při transformaci penzijních fondů? Jak vysoké budou příští rok státní příspěvky a možnost daňových úlev? Jak se liší stávající penzijní připojištění od nového doplňkového penzijního spoření? Mapujeme blížící se změny v takzvaném třetím pilíři důchodového systému.

Na konci tohoto týdne skončí marketingové orgie vázané na poslední šanci sjednat si penzijní připojištění se starými podmínkami. Před Vánoci vám pak stáří budou tradičně připomínat jen reklamy na kloubní preparáty a pomocníky s pamětí – a než si vydechnete, bude tu leden a pohrnou se na vás ze všech stran reklamy na druhý pilíř důchodového systému. Penzijní společnosti do něj totiž musí sehnat poměrně rychle dost oveček.

Zajímá vás, na jakou penzi jednou dosáhnete, připravili jsme pro vás unikátní kalkulačku Důchodová reforma a zajištění na stáří 2013.

Penzijní připojištění, respektive jeho nástupce – bude se jmenovat doplňkové penzijní spoření, budou tedy zřejmě poněkud upozaděni. I když není pochyb, že penzijní společnosti budou stát i o klienty do renovovaného třetího pilíře. V čem bude nový produkt jiný než stávající připojištění?

Za pozornost stojí především transformace stávajících penzijních fondů, vznik účastnických fondů s možností volby z několika investičních strategií, změna výpočtu státního příspěvku a podmínek pro daňovou úlevu. V rámci seriálu článků o novinkách, které se v příštím roce dotknou našich peněženek, se na všechny změny takzvaného třetího pilíře důchodového systému podíváme blíž.

Transformace penzijních fondů

Během roku 2012 postupně dochází k uzavírání systému penzijního připojištění. Přestup mezi jednotlivými fondy byl možný pouze do konce února, noví klienti si následně mohou sjednat smlouvu o penzijním připojištění ve stávajících fondech do konce listopadu. Na přelomu roku nastane transformace, při které se oddělí majetek účastníků penzijního připojištění od majetku penzijního fondu.

Zároveň dojde ke vzniku transformovaných a účastnických fondů, které budou ve správě nově vzniklých penzijních společností. Do transformovaných fondů – vzniklých ze současných penzijních fondů – už nepůjde vstoupit. Jejich pravidla budou fakticky stejná jako dnes: zůstane výsluhová penze, tedy možnost po patnácti letech investování vybrat polovinu svého účtu, zůstane i garance nezáporného zhodnocení. Z toho ovšem plyne také to, že fondy budou nadále investovat velmi konzervativně a skóre výnosy : inflace bude pořád plus minus plichta.

Investování v účastnických fondech

Pokud se někdo rozhodne pro přestup z transformovaného do účastnického fondu, přijde tím o garanci nezáporného zhodnocení a výsluhovou penzi.

V účastnických fondech však existuje jistá možnost, jak se dostat k penězům už pět let před dosažením důchodového věku. Jmenuje se předdůchod. Pokud ho bude chtít využít klient starého penzijního připojištění, bude muset nejprve přestoupit z transformovaného do účastnického fondu.

Jako největší výhodu účastnických fondů prezentují ministerstvo financí i ministerstvo práce a sociálních věcí možnost aktivního (nebo aktivnějšího) investování. V každé penzijní společnosti, spravující účastnické fondy, si totiž můžete zvolit ze čtyř investičních strategií/fondů, díky kterým můžete dosáhnout podstatně lepších výsledků při zhodnocování naspořených peněz, než u současného penzijního připojištění. Zároveň ale přichází riziko ztráty části prostředků. Peníze bude možné v rámci penzijní společnosti rozdělit a přesouvat mezi všemi čtyřmi účastnickými fondy – fondem státních dluhopisů, konzervativním, vyváženým a dynamickým.

Změna výpočtu státního příspěvku

Příští rok začnou platit nová pravidla pro výpočet státního příspěvku ve třetím pilíři. Změna se bude týkat jak účastnických, tak i transformovaných fondů. Dojde sice k zpřísnění podmínek pro nárok na státní příspěvek, zároveň však bude možné od státu získat víc než doteď. V roce 2012 měl na státní příspěvek nárok účastník penzijního připojištění, který si měsíčně do fondu posílal alespoň 100 korun, od ledna se tato hranice posune na 300 korun.

Minimální státní příspěvek se pak zvyšuje z 50 na 90 korun. Pro ty, kteří měsíčně posílají do fondu méně než 600 korun, bude nový výpočet státního příspěvku nevýhodnější, pokud investujete víc než šest stovek, tak si v roce 2013 polepšíte. Maximálně vám stát tímto způsobem každý měsíc přidá 230 korun, a to v případě, že do fondu pošlete tisícovku měsíčně.

Změna v daňovém odpočtu

Spoření v transformovaných a účastnických fondech třetího pilíře může být výhodné i z hlediska daňových úlev. Ročně si díky penzijnímu připojištění totiž můžete od daňového základu odečíst až 12 000 korun. Má to však jeden háček. Odečítat je možné jen peníze, na které se nevztahuje státní příspěvek. Ten se letos vyplácel do výše měsíční úložky 500 korun. Abyste si tak za penzijní připojištění mohli ze základu daně odepsat maximální možnou částku, museli jste za celý rok do svého penzijního fondu poslat alespoň 18 000 Kč.

Se změnou výpočtu státního příspěvku pro rok 2013 se zároveň mění i pravidla daňového odpočtu. Jelikož se státní příspěvek bude vyplácet až do výše 1000 Kč, pro odečtení 12 000 Kč ze základu daně byste během příštího roku do fondu museli poslat alespoň 24 000 Kč. Maximální možné daňové úspory tak nově dosáhnete při měsíční úložce 2000 Kč.

Jak využít změny ve svůj prospěch?

Aby se vám podařilo využít změn v třetím pilíři důchodového systému ve svůj prospěch, musíte správně vyhodnotit svou aktuální situaci. Možnost přechodu z transformovaného do účastnického fondu bude vždycky, takže se s tímto krokem zbytečně neunáhlujte. Pak už totiž není cesty zpět. Nejprve se tedy soustřeďte na to, abyste měli nárok na zajímavou státní podporu. K tomu je potřeba měsíční úložka alespoň 300 korun, v ideálním případě pak tisícovka.

Pokud se vás týká optimalizace daňové zátěže, můžete k tomu využít i třetí pilíř. Měsíčně si ale musíte spořit alespoň 1100 korun, pro získání maximální možné daňové úspory jsou to dokonce dva tisíce. Jestliže máte v plánu odejít do předdůchodu a postupně čerpat peníze naspořené v penzijních fondech, budete muset přestoupit do účastnických fondů. Stejné řešení se vám nabízí i v případě, pokud jste nespokojení s ultrakonzervativním hospodařením transformovaných fondů a máte chuť a nervy na to risknout investování napříč účastnickými fondy.

Důchodová reforma: zájem o 2. pilíř je minimální, Češi se bojí vytunelování

Jiří Rusnok: Druhý pilíř penzijní reformy nese příliš rizik

Autor: Ondřej Tůma, Peníze.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.