Banky vymetají pochybná aktiva, bojí se nejtvrdších testů v historii | e15.cz

Banky vymetají pochybná aktiva, bojí se nejtvrdších testů v historii

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropské banky začaly mít strach. V předvečer nejrozsáhlejšího testu kvality svých aktiv v dějinách eurozóny odepsaly bezmála stovku miliard eur ze svých aktiv.

Jen desítka největších finančních ústavů eurozóny ze svých rozvah loni potichu vymetla kolem 80 miliard eur, což odpovídá přibližně dvěma procentům všech bankovních aktiv v regionu. Banky tak nepřímo přiznaly, že hodnota majetku v jejich bilancích byla doposud značně nadsazená. Vyplývá to z dat výzkumné organizace SNL Financial.

„Prozíravější banky v minulých měsících preventivně odepsaly co největší objem ztrátových aktiv. Je pro ně lepší vyprat špinavé prádlo dříve, než ho odkryjí výsledky probíhajících inventur kvality jejich majetku,“ uvádí Vojtěch Benda z BHS.

Nejdále z evropských bank zašla italská UniCredit. Jen v loňském roce odepsala banka bezmála 23 miliard eur, z toho 18 miliard až na poslední chvíli, tedy v posledním čtvrtletí roku 2013. Přes deset miliard eur škrtly ze svých aktiv i skotská RBS, či španělská Santander. I ony sáhly k odpisům až v závěru roku. Více než čtyřmiliardovou díra zůstala i v bilancích britských bank HSBC a Barclays,italské Intesy, či francouzského tria BNP Paribas, Société Générale a Crédit Agricole.

„Tváří v tvář prověrce aktiv se banky mohou snažit urychlit odpisy majetku, a perspektivně tak snížit případné budoucí požadavky ECB na navýšení kapitálu,“ uvádí David Marek z Patria Finance. Banky totiž odvozují objem nutného kapitálu z výše svých aktiv. „Spíše, než by banky navyšovaly kapitál, což je drahé a obtížné, redukují svá aktiva,“ dodává Marek. Krom odpisů nadhodnoceného majetku jde i o zastavení nově poskytovaných úvěrů či přímý prodej aktiv.

ECB letos prověří aktiva 130 největších bank eurozóny s celkovými aktivy přesahujícími 3,7 bilionu eur. Podle odhadů budou banky pro odstranění nedostatků potřebovat zvýšit kapitál o 280 až 770 miliard eur.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah