Bláhovost i strach věřitelů Cryfinu. Na policii se jim nechce, věří v posmrtný život firmy

Zakladatel a CEO společnosti Cryfin Václav Holler

Zakladatel a CEO společnosti Cryfin Václav Holler Zdroj: Cryfin

Věřitelé padlého podnikatele s kryptoměnami Václava Hollera se nijak nehrnou do toho, aby se přihlásili policii jako potenciální oběti jeho miliardového byznysu. Ačkoli své mnohdy několikamilionové úspory svěřily Hollerově firmě Cryfin stovky věřitelů, vyšetřovatelům o sobě dala vědět zatím pouze menšina z nich. V krajním případě přitom riskují, že mohou přijít o část svých peněz. Experti ale upozorňují, že efekty potenciálně léta se táhnoucího řízení jsou v tuto chvíli zatím pro věřitelé nejasné. Policie obvinila Hollera a další dva z jeho spolupracovníků z investičních podvodů už v roce 2022. 

„V tuto chvíli zastupujeme nižší desítky poškozených. Domníváme se, že velká část poškozených si zatím nezvolila žádného zástupce, protože mohou věřit, že po přihlášení do trestního řízení se jim bude Cryfin nějakým způsobem mstít,“ soudí právník Advokátní kanceláře Petráš Rezek Filip Svoboda.

Podle něho zároveň část někdejších klientů Cryfinu stále věří, že Holler nic nespáchal a byznysový kolaps firmy byl až důsledkem samotného zásahu policie před dvěma lety. „Klienti Cryfinu si myslí, že policie svou akcí zařízla fungující projekt, a že když se nepřihlásí, tak tím pomohou nechat projekt při životě, díky čemuž se jim v budoucnu vrátí peníze,“ dodává Svoboda s tím, že taková představa je nerealistická. 

Jak zdůrazňují znalci, účast v trestním řízení se může věřitelům vyplatit primárně v případech, kdy by vyšetřovatelé dokázali odhalit aktiva pořízená z peněz podvodně získaných za účelem jejich správy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!