Češi platí, nedobrovolných dražeb je nejméně od krize | E15.cz

Češi platí, nedobrovolných dražeb je nejméně od krize

Největší dražbou loňského roku byl prodej bývalého kláštera v Praze na náměstí Republiky
Největší dražbou loňského roku byl prodej bývalého kláštera v Praze na náměstí Republiky
• 
ZDROJ: Michal Tomes/E15

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet nedobrovolných dražeb vyvolaných exekucemi se loni propadnul pod polovinu rekordu z roku 2013. Celkové dražební statistiky loni silně ovlivnila dražba bývalého kláštera na náměstí Republiky v Praze.

Tuzemci už zase dokážou splácet své závazky stejně disciplinovaně jako před krizí. Svědčí o tom nová čísla o nedobrovolných dražbách za rok 2015. Jejich počet spadnul o více než čtyřicet procent, vyplývá z čerstvě zveřejněných dražebních statistik. Přesto má však výsledek stále daleko k předkrizovým časům.

„Ubývá dlužníků neschopných dostát svým závazkům ze spotřebitelských úvěrů zajištěných nemovitostí, to je především z hypoték a v menší míře ze stavebního spoření, eventuelně z půjček od nebankovních subjektů,“ komentoval výsledky obchodní ředitel dražební společnosti Naxos Libor Nevšímal.

Celkový objem draženého majetku se loni snížil o desetinu na 6,5 miliardy. Pokud se však zohlední jen nezmařené dražby, pak se číslo scvrklo na 3,3 miliardy.

Počty i souhrnný objem dražeb jsou v posledních dvou letech na svých minimech

„Počty i souhrnný objem dražeb jsou v posledních dvou letech na svých minimech a věříme, že začnou pozvolna stoupat,“ doplnil manažer Naxosu.

Největší dražbou loňského roku byl prodej bývalého kláštera v Praze na náměstí Republiky. Od státu jej za 790 milionů korun koupil neznámý investor, který se dosud skrývá za účelově zřízenou firmou napojenou na advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners.

Realitní kancelář Rak vystupovala jako organizátor dražby a jen díky tomu se vyšvihla do čela loňského žebříčku dražebníků. Druhá byla brněnská společnost Prokonzulta.

Vývoj nedobrovolných dražeb
RokPočet
2015 499
2014 841
2013 1049
2012 981
2011 867
2010 842
2009 385
2008 253
2007 263

Pramen: Centralniadresa.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah