České banky poslaly matkám 29 miliard, nejvíc ČSOB do Belgie | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

České banky poslaly matkám 29 miliard, nejvíc ČSOB do Belgie

České banky poslaly matkám 29 miliard, nejvíc ČSOB do Belgie
peníze, koruny
• 
ZDROJ: profimedia.cz
Tereza Zavadilová

Tereza Zavadilová

Z lukrativních zisků bankovního sektoru toho už roky v tuzemsku mnoho nezůstává. Podstatnou část vytvořeného zisku vyplácejí největší – a nejziskovější – české banky svým zahraničním akcionářům. Jak vyplývá z výročních zpráv a sdělení bank, pětice tuzemských největších ústavů letos vyplatila matkám na dividendách 29 miliard korun. Loni se přitom banky držely více při zdi, když jim poslaly necelých osmnáct miliard korun.

Na tom, že se banky v dividendách proti loňsku více rozmáchly, se podepsal také fakt, že tuzemský bankovní sektor loni dosáhl vůbec nejvyššího zisku v historii. Velké banky (podle definice ČNB) loni vydělaly celkem 46,6 miliardy korun proti 35 miliardám o rok dříve.

Šéfové představenstev ve výročních zprávách sami přiznávají, že tučné časy skončily. „Na velice úspěšný rok 2012 bude těžké navázat. Musíme čelit nepříznivým ekonomickým vlivům i stále sílícímu konkurenčnímu prostředí,“ uvedl šéf České spořitelny Pavel Kysilka.

„V prvním čtvrtletí se na českém bankovním trhu naplno projevil očekávaný pokles výnosů způsobený nižší poptávkou a menší ekonomickou aktivitou,“ napsal v komentáři ke kvartálním výsledkům banky šéf Raiffeisenbank Mario Drosc. Trend potvrzují i letošní čísla ziskovosti bank: velké banky v prvním kvartále vydělaly 9,7 miliardy korun proti 10,4 miliardy v předchozím roce.

Kolik poslaly největší české banky na dividendách (v mld. Kč)
banka loni letos
ČSOB 6,6 13,3
Česká Spořitelna 4,6 7,6
Raiffeisenbank 1,8 1,0
UniCredit Bank 1,1 1,8
Komerční banka* 3,7 5,3

* tolik poslala KB do Société Générale, která má v KB jen 60% podíl, celková dividenda KB za rok 2012 byla 8,74 miliardy korun, za rok 2011 6,1 miliardy

Největší dividendu – 13,3 miliardy korun – poslala ČSOB do belgické KBC. Stále je to ale méně, než byla ta za rok 2010. Tehdy banka mimořádně vyplatila vlastníkovi 17,8 miliardy korun – na to jí nestačil ani tehdejší zisk a musela sáhnout do nerozdělených fondů. Letos ale přece jen vlastník něco vrátil zpět: belgická KBC zvýšila kapitál ČSOB o osm miliard korun.
Stejně se zachoval rakouský majitel Raiffeisenbank, když z vyplacené jedné miliardy korun na dividendách zvýšil jmění o 835 milionů korun.

Český bankovní sektor je světovým unikátem, protože jej skoro ze sta procent ovládají zahraniční hráči. Výjimkou jsou pouhé tři banky vlastněné tuzemskými finančními skupinami, a to Fio banka a pak PPF Bank a Air Bank ze skupiny PPF. Ty mají ale na trhu jen velmi malý podíl.

O autorovi| Praha

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!