Česko by z přístupu k euru těžilo nejméně z regionu | e15.cz

Česko by z přístupu k euru těžilo nejméně z regionu

Euro (ilustrační foto)
Euro (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Karlis Dambrans via Flickr
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstup do eurozóny je ze všech unijních zemí střední a východní Evropy (CEE) nejméně zajímavý pro Česko. Tvrdí to alespoň analytici ratingové agentury Fitch, podle nichž země už do značné míry z výhod společné měny těží externě. Jen hrstka dodatečných benefitů pro ekonomiku by prý byla po přístupu k euru draze vykoupena ztrátou suverenity české centrální banky.

„Česko by se přijetím eura muselo vzdát své měnové politiky, která už dokázala pomoci korigovat některé z makroekonomických nerovnováh,“ uvádí analytik Fitch Arnaud Louis. Podle agentury je Česko zároveň jedinou zemí ze šestky unijních zemí regionu neplatících eurem, ve které popularita společné měny ve srovnání s předkrizovou úrovní klesla.

Nízký růst českých cen, takřka nulové náklady na financování státu, ale i stabilní měna, to vše podle odborníků činí ze vstupu do eurozóny prakticky zbytečný krok.

Nízký růst cen, minimální náklady na financování státu či stabilní měna, to vše činí vstup do eurozóny skoro zbytečným.

„Státy, kterým euro prospělo, vydělávaly na snižující se inflaci, úrokových sazbách a oddlužení státu. To vše má Česko i bez eura,“ soudí hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Na soupisce přínosů vstupu země do eurozóny tak podle ní zbývá jen snížení transakčních nákladů v ekonomice nebo podpora cestovního ruchu.

Po uvolnění kurzu koruny vůči euru, které se prozatím očekává napřesrok, však znovu vstoupí na scénu i kurzové riziko. „To by přijetí eura řešilo jen vůči evropské měně, firmy ale mají významné expozice i k dolaru a dalším měnám,“ říká Olga Cilečková, šéfka oddělení Treasury rizik PwC. „Náklady na zavedení eura jsou nyní podle našeho názoru vyšší než případné benefity,“ říká i analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Nejvíce může podle Fitch získat společnou měnou Bulharsko a Chorvatsko. Měny obou zemí jsou už nyní navázány na euro, o ztrátě samostatné měnové politiky tak nelze hovořit, jejich ekonomiky navíc už podle agentury nyní ve velké míře na společné měně fungují.

Výhodnost přijetí eura podle Fitch
Zámořská agentura vidí největší výhody přijetí eura na straně Bulharska. Následují Chorvatsko, Maďarsko, Rumunsko, Polsko, Česko. Hodnoticí kritéria zahrnují například podíl veřejného a soukromého dluhu v eurech, či intenzitu využívání eura v ekonomice.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery