Česko je absolutním lídrem v zakládání evropských společností | E15.cz

Česko je absolutním lídrem v zakládání evropských společností

Kancelář.
Kancelář.
• 

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
K prvnímu červnu 2012 bylo ve 25 členských státech EU zapsáno v rejstříku celkem 1286 evropských akciových společností, neboli Societas Europaea (SE). Česká republika se má v tomto směru čím pochlubit. V zakládání SE je v unii s velkým náskokem jedničkou, na celkovém počtu těchto společností se podílí 61 procenty.

„V Česku bylo k 1. červnu tohoto roku založeno celkem 790 evropských společností, za ním následuje Německo s 210 založenými společnostmi,“ uvádí Jana Babůrková ze společnosti Smart Companies, která se zabývá zakládáním, prodejem a následnou správou společností.

„Rok od roku obliba evropských společností strmě stoupá. Povrzují to i celoevropské statistiky, kdy od roku 2004 do roku 2010 bylo založeno necelých 500 společností s touto právní formou a od roku 2010 k dnešnímu dni je to již téměř trojnásobek,“ upřesňuje Babůrková.

Trend dokazují i čísla za domácí trh, kdy v ČR bylo za rok 2011 založeno 306 společností s právní formou evropská společnost, což představuje téměř dvojnásobek oproti roku 2010.

K nejaktivnějším regionům u nás patří Praha a střední Čechy, kde bylo v roce 2011 založeno 216 evropských společností. Třetím nejaktivnějším regionem pak bylo Brno s počtem 62 nově založených SE.

Důvodů k upřednostnění této právní formy společnosti před formami typu akciová společnost či s.r.o. je několik. Mezi hlavní patří větší důvěryhodnost v očích obchodních partnerů a lepší image, úspora nákladů na správu a řízení a v neposlední řadě také možnost změnit sídlo v rámci EU. Tedy i volbavýběru lokality s vhodnějším právním či daňovým .

I to mohou být důvody, proč velké mezinárodní společnosti, jako je např. E.ON Energy Trading SE, Porsche Automobil Holding SE, PUMA SE či společnost Allianz SE, volí pro podnikání právě tuto právní formu.

Kromě České republiky a Německa patří k aktivním zemím při zakládání evropských společností i Slovensko, Nizozemí, Velká Británie, Francie, Lucembursko, Rakousko a Kypr. V těchto devíti zemích je registrováno až 90 procent všech evropských společností.

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah