Česko přispěje na oživení Hedvábné stezky. Do fondu čínské banky vloží miliardy | E15.cz

Česko přispěje na oživení Hedvábné stezky. Do fondu čínské banky vloží miliardy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česko vloží dvě stě miliónů eur, tedy přes pět miliard korun do fondu největší čínské banky ICBC zaměřeného na region střední a východní Evropy. Posláním fondu je znovuobnovení dávné obchodní cesty z východu zvané Hedvábná stezka.

Peníze poputují převážně na infrastrukturní regionální projekty, role české vlády má vedle zajištění části peněz spočívat i v identifikaci investičních příležitostí v regionu. Prostředky zamíří podle ICBC primárně právě do projektů, které budou souviset se zázemím znovubudované Hedvábné stezky. Uvádí to čínská tisková agentura Sin-chua.

Dohoda souvisí s návštěvou českého premiéra Sobotky v Číně, v jejím rámci rovněž banka ICBC zakládá svou pobočku v Praze. Banka je podle výše aktiv největší finanční institucí světa. „Pokračujeme v lákání finančních institucí do Prahy. ICBC má souhlas čínského regulátora, jedná se ještě s ČNB. Naše ambice je, aby přibyly i další banky,” řekl Sobotka pro agenturu ČTK.

Fond je zatím posledním krokem v projektu Nové hedvábné stezky, jehož je Česká republika součástí, cílem je oživit starověkou obchodní trasu z východní Asie do Evropy, otevřít Pekingu cestu ke zdrojům energie ve střední Asii a přivést čínské firmy na lukrativní trhy. Příslušnou dohodu podepsal premiér Sobotka loni v listopadu během návštěvy v Pekingu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah