Český dluh je pod průměrem EU, ale roste rychleji | E15.cz

Český dluh je pod průměrem EU, ale roste rychleji

Český dluh je pod průměrem EU, ale roste rychleji
Peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
nos

Česká republika patří v rámci Evropské unie k zemím, jejichž zadlužení je zatím nízké. Tuzemský státní dluh však roste rychleji, než činí evropský průměr. Vyplývá to z údajů statistiků z Eurostatu. Pokud se v příštích letech nepodaří sestavit dobrý rozpočet, může se dluh přiblížit šedesáti procentům HDP, varují analytici.

Česku letos na konci prvního čtvrtletí patřil devátý nejnižší dluh v poměru k hrubému domácímu produktu v Evropské unii, konkrétně se jednalo o 47,8 procenta, což je výrazně pod průměrem celé EU, který je 85,9 procenta HDP.

České zadlužení ale rostlo rychleji než ve většině unijních zemí a meziročně se zvýšilo o 4,1. V celé EU to bylo 2,6 procenta. ČR tak byla z hlediska růstu zadlužení na jedenácté příčce.

Nejvyšší zadlužení mělo Řecko (160,5 procenta), následováno Itálií (130,3) a Portugalskem (127,2). Nejnižší dluh má naopak Estonsko (10 procent HDP), Bulharsko (18 procent) a Lucembursko (22,4 procenta).

Mezi hlavní důvody rychlejšího růstu českého dluhu patří podle analytiků pokles HDP v prvním čtvrtletí a především neschopnost realizovat vyrovnaný rozpočet. Přesto ani v růstu dluhu nepatří Česká republika mezi největší hříšníky.

Nejvíce tak meziročně vzrostl dluh v Řecku (24,1 procenta), Irsku (18,3) a Španělsku (15,2). Nejméně pak v Lotyšsku (-5,1 procenta), Litvě (-1,9) a v Dánsku (-0,2).

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!