ČNB loňský zisk 73 miliard využije na snížení předchozích ztrát. Ty klesnou na 50 miliard | E15.cz

ČNB loňský zisk 73 miliard využije na snížení předchozích ztrát. Ty klesnou na 50 miliard

ČNB loňský zisk 73 miliard využije na snížení předchozích ztrát. Ty klesnou na 50 miliard
Budova České národní banky
• 
ZDROJ: Novák Tomáš/Euro

ČTK
try

Bankovní rada České národní banky rozhodla loňský zisk banky 73,1 miliardy korun použít na snížení neuhrazené kumulované ztráty z předešlých let. Ta tak klesla na 50,4 miliardy korun ze 123,6 miliardy korun na konci roku 2012. ČNB i dříve své zisky z hospodaření využívala ke snížení dřívějších ztrát.

ČNB loni výrazně zvýšila zisk díky devizovým intervencím proti silné koruně, a to z 2,9 miliardy korun v roce 2012. Přibližně jednou třetinou se na výši loňského zisku podílely výnosy ze správy devizových rezerv.

Dvě třetiny jsou výsledkem kurzových rozdílů plynoucích z tržního ocenění devizových rezerv centrální banky. Oslabený kurz totiž zvýšil korunovou hodnotu držených devizových rezerv, a tím vytvořil účetní zisk ČNB.

Kumulované ztráty podle ČNB odrážejí účetní ztráty vzniklé v minulých letech z přecenění devizových rezerv, a to v době nízké a stabilizované inflace a posilování nominálního kurzu koruny.

Ziskovost není cíl

Zároveň ale banka opět upozornila, že podle ústavy je hlavním cílem její činnosti péče o cenovou stabilitu a ne maximalizace jejího zisku.

ČNB rovněž upozornila, že zvolený postup je v souladu s platnými zásadami finančního hospodaření a ustálenými požadavky Evropské centrální banky.

„Zisk může být odveden do státního rozpočtu až po uhrazení případných ztrát z předchozích období a po vytvoření finančních rezerv, které se považují za nezbytné k zajištění reálné hodnoty kapitálu a aktiv národní centrální banky,“ uvádí například Konvergenční zpráva ČNB z června 2013.

Výsledky hospodaření ČNB

Rokzisk/ztráta v mld. Kč
201373,1
20122,9
201135,4
2010- 9,7
200918,5
200829,1
2007- 37,5

Zdroj: ČNB

Roční zprávu o hospodaření ČNB již podle zákona předložila k projednání v Poslanecké sněmovně. Úkolem ČNB je vedle měnové politiky a vydávání peněz rovněž regulace finančního trhu.

Banka vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Autor: ČTK, try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!