Další stížnost na spořitelnu. A chystá se i trestní oznámení na ČNB | e15.cz

Další stížnost na spořitelnu. A chystá se i trestní oznámení na ČNB

Česká národní banka (ilustrační foto)
Česká národní banka (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro
Marek Schwarzmann

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka obdržela další podnět na prošetření nekalých obchodních praktik na českém trhu, kterých se měla dopustit Česká spořitelna. Za dokumentem stojí právník Petr Němec z iniciativy Jdeto.de, který si na chování ČS stěžoval již koncem loňského listopadu.

Němec v návrzích vyzývá centrální banku k zahájení správního řízení s Českou spořitelnou v kvůli údajným rozporům při poskytování vybraných služeb v rámci paušálního poplatku za vedení a správu úvěrového účtu. Souběžně s tím prý totiž totožné služby banka vyjmenovávala ve svém sazebníku jako položky „zdarma“.

ČNB Němcův první podnět shodila ze stolu, podle ní neexistuje důvod k zahájení řízení. Němec jí proto zaslal obdobně vypadající výzvu, která opět směřuje na stejné skutky, ale vychází z jiného a údajně přiléhavějšího rozsudku, a zároveň se obsáhleji věnuje právnímu výkladu a dokládá další důkazy, mezi kterými lze najít i dřívější zjištění z řízení před Finančním arbitrem ČR plynoucí ze sporů o účtování bankovních poplatků. Podle Němce se tedy nemůže jednat o opakované podání ve stejné věci.

Trestní oznámení

S pouhým druhým zasláním podnětu k regulátorovi se však Petr Němec nespokojil: ČNB podle něj při posuzování jeho první stížnosti použila špatný postup, podle kterého rozhodovala, zda má, nebo nemá zahájit správní řízení s Českou spořitelnou. V zamítnutí podání pak některá doložená fakta údajně ani neodůvodnila, čímž se podle něj dopustila maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

„Ve věci proto nyní připravuji trestní oznámení pro maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, neboť mám za to, že postup ČNB, respektive úřední osoby, která jej činila, byl takový, že nelze reagovat jinak,“ uvedl Němec. V následujících dnech by tak mělo dojít k podání trestního oznámení na policii.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery