Deutsche Bank couvá z kasina v Las Vegas | E15.cz

Deutsche Bank couvá z kasina v Las Vegas

Deutsche Bank couvá z kasina v Las Vegas
Cosmopolitan v Las Vegas,
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Jaroslav Bukovský

Sázet v Las Vegas přichází draho i profesionální hráče. Své o tom ví německá Deutsche Bank, která před čtyřmi lety otevřela v mece hazardu zábavní komplex Cosmopolitan. Investice za čtyři miliardy dolarů se pyšnila mnoha „nej“, ruleta byznysu se však zastavila jinde, než finančníci spočítali.

Za celou dobu nevydělal podnik bance ani dolar a Němci se nyní rozhodli celý projekt prodat. Ze své investice však zřejmě uvidí jen zlomek a Cosmopolitan zůstane pro banku mementem finanční krize.

O herní dům se zajímají čtyři zájemci, žádný z nich však nehodlá zaplatit více než dvě miliardy dolarů. Podle německého deníku Handelsblatt by se mohlo vyjednávání o ceně dokonce přiblížit částce 1,5 miliardy dolarů, tedy jen něco kolem třetiny investice Deutsche Bank. Potenciální kupce zneklidňuje fakt, že Cosmopolitan ze svých tržeb nikdy nedokázal pokrýt ani náklady. Naopak svého německého vlastníka každoročně připravil o sto milionů dolarů.

Komplex kasin, hotelů a nočních klubů, kterému hráči přezdívají Cosmo, provází nesnáze už takřka od základního kamene. Původní majitel, německý developer Eichner, zbankrotoval hned při prvním náznaku finanční krize v roce 2008 a noví investoři se kvůli situaci na realitním trhu do projektu nehrnuli. Nabídku ke koupi tehdy odmítly i sítě Hilton nebo MGM Resorts s tím, že podnik nemá šanci na sebe vydělat. O to více experty překvapil vstup Deutsche Bank.

Černá díra na peníze

Německá banka nalila do zábavního centra v předvečer globální hospodářské krize 3,9 miliardy dolarů, a v roce 2010 otevřený Cosmopolitan se tak stal nejnákladnějším projektem ve Vegas, do něhož vložil peníze jediný investor. Že nepůjde o důl na peníze, pochopili Němci velmi brzy. Už o rok později Deutsche Bank odepsala z hodnoty kasina miliardu dolarů, když se nezdálo, že by v ekonomické situaci gamblerů mělo dojít v brzké době k obratu.

Loni se v účetnictví sázkového molochu začalo blýskat na lepší časy. Tržby vzrostly o deset procent na rekordních 653 milionů dolarů, na výdělek si ale nový majitel zřejmě ještě pár let počká.

Cosmo si hýčká klienty ve třech tisících hotelových pokojích, restauracích s přívlastkem, wellness centrech a mnoha obchodech. Rozloha zdejších kasin se vyrovná dvěma fotbalovým hřištím.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!