Deutsche Bank zaplatí 1,4 miliardy eur za urovnání sporu v USA | E15.cz

Deutsche Bank zaplatí 1,4 miliardy eur za urovnání sporu v USA

Vyšetřování v Deutsche Bank
Vyšetřování v Deutsche Bank
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší finanční ústav Deutsche Bank zaplatí 1,4 miliardy eur (téměř 39 miliard korun) za urovnání sporu ohledně hypotečních cenných papírů v USA.

Americký Federální úřad pro financování bydlení (FHFA) největší německou banku v roce 2011 obvinil, že v období před příchodem finanční krize poskytovala vládou sponzorovaným hypotečním agenturám Fannie Mae a Freddie Mac špatné informace o kvalitě hypotečních cenných papírů, které jim prodávala.

Hodnota těchto cenných papírů po příchodu krize prudce klesla, což agenturám Fannie Mae a Freddie Mac způsobilo značné ztráty.

Gigantické pokuty

Podobná obvinění úřad FHFA vznesl i vůči dalším 16 bankám. Největší americká banka JPMorgan se například nedávno dohodla, že za urovnání obvinění úřadu zaplatí čtyři miliardy dolarů (81 miliard korun). Americké úřady tvrdí, že banky svými praktikami přispěly ke vzniku hypoteční krize v USA, která odstartovala celosvětovou krizi finanční. Deutsche Bank uvedla, že obvinění FHFA bylo jejím největším právním sporem souvisejícím s hypotékami.

Deutsche Bank má i další problémy. Ke konci třetího čtvrtletí si shromáždila rezervy k pokrytí nákladů žalob v hodnotě 4,1 miliardy eur. Banka na rozdíl od konkurentů jako je britská Barclays nebo švýcarská UBS ještě s úřady nedosáhla urovnání žalob na manipulace se sazbou LIBOR. Banka již dříve uvedla, že tyto žaloby pro ni mohou vést ke značným finančním sankcím.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah