Dluhy domácností rostou celý rok, v říjnu přidaly pět miliard | e15.cz

Dluhy domácností rostou celý rok, v říjnu přidaly pět miliard

peníze, ilustrační foto
peníze, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Marek Schwarzmann, E15

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dluhy domácností od začátku roku trvale rostou, v říjnu podle údajů České národní banky meziměsíčně stouply zhruba o pět miliard korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci října dlužili téměř 1,243 bilionu korun. Dluhy podniků stouply o více než 23 miliard na přibližně 1,023 bilionu. V meziročním srovnání dluhy domácností stouply o zhruba 43 miliard korun, dluhy firem o 47 miliard korun.

„Příznivý obrázek o české ekonomice potvrzují i nová data z bankovní statistiky. Proces čištění podnikových bilancí je evidentně u konce, podniky pomalu odkládají opatrnost a začínají nabírat nové úvěry,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

„Nízké úrokové sazby i ceny nemovitostí a zároveň hospodářské oživení a očekávání určitého růstu mezd a poklesu nezaměstnanosti. To jsou argumenty pro další růst zadlužení domácností, které je tvořeno zejména úvěry na bydlení. S blížícími se Vánocemi, které by díky lepšící se hospodářské situaci měli být také bohatší, očekávám i více spotřebitelských úvěrů než před rokem,“ přidal komentář partner PwC Audit Petr Kříž.

„Testy kvality aktiv mateřských společností českých bank dopadly dobře, takže banky by neměly polevovat v úvěrové expanzi. Omezenímbývají přísná pravidla bank pro poskytnutí úvěru, na který tak začínající firma či podnik s nejasnou historií nemusí dosáhnout. Naopak zdravé podniky mají v současné době dostatek hotovosti a o externí zdroje v mnoha případech ani nestojí,“ dodal Kříž k zadlužení podniků.

Rostou i úspory

Úspory domácností a podniků rovněž vzrostly. Na jednodenních vkladech měli lidé ke konci října uloženo asi 1,343 bilionu korun, což bylo o 13 miliard více než v září.

U firem meziměsíčně vzrostly jednodenní vklady o 28 miliard na 783 miliard korun. Meziročně stoupl objem vkladů domácností o 134 miliard a objem vkladů podniků o 82 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou se úspory domácností i podniků proti září ztenčily. Domácnostem ubyly více než čtyři miliardy na 304,1 miliardy korun a podnikům asi 440 milionů na 13,6 miliardy korun. Meziročně lidem vklady klesly zhruba o 29 miliard, podnikům stouply o 311 milionů.

Zadlužení lidé se obrací v případě finančních problémů na své příbuzné

Rodinný rozpočet

Pavel Páral: Domácí úkoly si musí každý dělat sám

Ilona Švihlíková: Nůžky mezi bohatými a chudými se rozevírají dál

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery