EBA posoudí, zda mají banky vize, či jen naděje | E15.cz

EBA posoudí, zda mají banky vize, či jen naděje

EBA posoudí, zda mají banky vize, či jen naděje
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Tereza Zavadilová

Zastřešující evropský bankovní regulátor EBA začne dnes a zítra posuzovat plány bank na nařízenou dokapitalizaci. EBA v prosinci nařídila bankám sehnat 115 miliard eur nového kapitálu, nyní posoudí plány jedenatřiceti nejvýznamnějších evropských finančních domů. Analytici varují, že plány některých bank nemusejí projít, což by znamenalo, že ústavy možná budou muset požádat o státní pomoc. Podle Reuters se nejistoty nesou například nad Commerzbank či Banco Popolare.

Ty jsou podle dosavadních vyjádření schopny zvýšení kapitálové přiměřenosti dosáhnout, ovšem tato schopnost závisí na dobré kondici ekonomiky.

Čeká se, že banky moc neplánují upisování nového kapitálu na burze. Odrazuje je případ UniCredit Bank, která sice nakonec upsala potřebných 7,5 miliardy eur, ale předcházel tomu prudký propad akcií. Banky se budou spíše snažit zmenšovat své bilance, aby potřeba dolévání kapitálu byla nižší. Kromě rozprodeje aktiv půjdou cestou zadržování zisků, konverze dluhu na kapitál či zpětného odkupu dluhopisů. Chris Wheeler z Mediobanky řekl Reuters, že EBA bude nyní hlavně posuzovat realističnost plánů bank.

Obecně se očekává, že většina plánů bank dohledem projde. Prostředí se v poslední době zlepšilo. EBA objem nutného kapitálového polštáře spočítala podle tržních podmínek z loňského září, a tehdy byly dluhopisové trhy pod velkým tlakem, když riziko evropských vládních bondů prudce rostlo. To se změnilo v prosinci, když Evropská centrální banka poskytla bankám levné tříleté půjčky v objemu půl bilionu eur. Odhaduje se, že peníze jsou zaparkovány právě v rizikových dluhopisech, což způsobilo, že jejich výnosy na trhu klesly stejně jako rizikové pojistky. Potřeba kapitálu nyní není tak markantní, jako byla loni na podzim. Negativní stránkou tržního uvolnění je však fakt, že na dluhopisech reálně hrozí vznik další bubliny.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!