ECB podpoří ekonomiku: nečekaně srazila sazby a nakoupí cenné papíry | E15.cz

ECB podpoří ekonomiku: nečekaně srazila sazby a nakoupí cenné papíry

ECB podpoří ekonomiku: nečekaně srazila sazby a nakoupí cenné papíry
euro, ECB
• 
ZDROJ: ECB

ČTK
vag

Evropská centrální banka nastartovala kroky, které mají podpořit slábnoucí ekonomiku eurozóny a zabránit jejímu sklouznutí do deflace. Nejdřív nečekaně snížila svou základní úrokovou sazbu na nové rekordní minimum 0,05 procenta z dosavadních 0,15 procenta a poté oznámila, že začne nakupovat zajištěné cenné papíry (ASB) a dluhopiy od komerčních bank.

Další snížení sazeb finanční trhy už nečekaly, protože šéf ECB Mario Draghi po červnovém posunutí základní sazby na nové minimum a přesunu depozitní sazby do záporného pásma řekl, že v sazbách „jsme z praktických hledisek na dolní hranici“.

ECB přesto dnes kromě základní sazby navíc srazila právě i depozitní sazbu, za niž si u ní krátkodobě ukládají peníze komerční banky, hlouběji do záporného pásma, tedy na minus 0,2 procenta z minus 0,1 procenta. Rovněž snížila krajní zápůjční sazbu, za niž si od ní komerční banky půjčují nouzové úvěry, na 0,3 procenta.

Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na nové pětileté minimum 0,3 procenta. Je tak už hluboko pod cílovou úrovní dvou procent i pod úrovní jednoho procenta, kterou ECB označuje za nebezpečnou zónu. Ekonomický růst v zemích eurozóny se navíc v druhém čtvrtletí zastavil vlivem poklesu německé ekonomiky a pokračující stagnace ve Francii.


tradingeconomics.com

Kurz eura v reakci na překvapivý krok ECB vůči dolaru spadl o jedno procenta na 1,3014 USD, což bylo jeho minimum za 14 měsíců. Západoevropské akcie výrazně posílily a rostly i ceny dluhopisů zemí eura. Výnosy bondů klesaly na nová rekordní minima a hlouběji do záporné oblasti se dostaly výnosy krátkodobých obligací Německa, Belgie, Nizozemska, Finska, Francie a Rakouska.

Nákupy cenných papírů trh očekával

Zatímco snížení sazeb bylo překvapivé, oznámení nekonvenčních stimulačních a antideflačních kroků trhy s ohledem na Draghiho nedávná prohlášení všeobecně očekávaly. Draghi dnes řekl, že nákupy krytých dluhopisů a cenných papírů tvořených balíky bankovních úvěrů (ABS) zahájí ECB v říjnu. Podrobnosti plánu oznámí po zasedání 2. října.

ECB si od nákupů aktiv od bank slibuje „usnadnění přílivu nových úvěrů do ekonomiky“, řekl Draghi. Už v červnu ECB vedle snížení úroků podpořila úvěrovou aktivitu programem levných půjček pro komerční banky v objemu 400 miliard eur (11 bilionů Kč).

„Dnešní rozhodnutí spolu s dalšími opatřeními jsme podnikli s cílem podpořit pevné zakotvení střednědobých až dlouhodobých inflačních očekávání,“ řekl Draghi. Před dvěma týdny na konferenci centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole šéf ECB řekl, že inflační očekávání v srpnu „vykazují výrazný pokles“ a že ECB „využije všech dostupných nástrojů“, aby zajistila cenovou stabilitu.

Další pumpování peněz

Draghi dal dnes také najevo, že ECB je připravena pomoci ekonomice dalším pumpováním peněz. „Pokud by bylo nutné ještě více zasáhnout proti riziku příliš dlouhého období nízké inflace, bankovní rada se shoduje na použití dodatečných nekonvenčních nástrojů v rámci svého mandátu,“ řekl Draghi.

Nákupy dluhopisů a dalších aktiv jsou nejúčinnějším nástrojem, který může ECB použít. Tyto nákupy používají po poslední recesi na konci minulého desetiletí k podpoře ekonomiky i centrální banky USA nebo Japonska. Namísto státních dluhopisů, které vesměs skupuje americký Fed, bude ale pro ECB mnohem snadnější odkupovat od bank balíky firemních nebo hypotečních úvěrů.

Rekordní minimum zatím zůstalo i v Británii
Britská centrální banka dnes svou hlavní úrokovou sazbu ponechala beze změny na rekordním minimu 0,5 procenta. Analytici ale očekávají, že vzhledem k silnému oživení britské ekonomiky bude Bank of England první centrální bankou z velkých vyspělých zemí, která své sazby po poslední recesi zvýší. Podle poslední ankety Reuters čeká většina ekonomů zvýšení úroků v prvním čtvrtletí příštího roku.

Miroslav Frayer: ECB kohouty neroztočí

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!