ECB podporuje oživení eurozóny nákupem cenných papírů

Mario Draghi

Mario Draghi Zdroj: ctk

Evropská centrální banka (ECB) je připravena rozšířit své úsilí o podporu ekonomiky eurozóny, uvedl její šéf Mario Draghi. Dodal, že hospodářské oživení v eurozóně v příštích měsících pravděpodobně nezesílí. ECB mezitím snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Pokud tyto kroky nebudou mít dostatečný účinek, instituice "zvýší tlak" a upraví "objem, tempo i složení" nákupů cenných papírů.

Evropská centrální banka usiluje o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace. „Učiníme vše, co je zapotřebí, abychom co nejrychleji zvýšili inflaci a inflační očekávání,“ prohlásil šéf ECB. Evropské akciové trhy po Draghiho výrocích zamířily vzhůru, euro naopak výrazně oslabilo vůči dolaru.

Meziroční míra inflace v zemích eurozóny se v říjnu zvýšila na 0,4 procenta ze zářijových 0,3 procenta. Zůstává však hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou ECB stanovila jako strop cenové stability.

Míra růstu HDP eurozóny

Předběžné výsledky průzkumu společnosti Markit mezi nákupními manažery ukázaly, že růst podnikatelské aktivity v eurozóně v listopadu zpomalil. „Rychlý odhad indexu nákupních manažerů naznačuje, že silnější oživení není v příštích měsících pravděpodobné,“ prohlásil dnes Draghi.

Statistický úřad Eurostat minulý týden odhadl, že růst ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,2 procenta z 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Podle hlavního ekonoma firmy Markit Chrise Williamsona hodnota indexu nákupních manažerů naznačuje, že hrubý domácí produkt eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí stoupne o 0,1 až 0,2 procenta.

ECB se chce omezovat na nákupy bezpečných aktiv
Evropská centrální banka (ECB) zahájila nákupy cenných papírů ABS, sestavených z balíků bankovních úvěrů. Jde zatím o poslední z jejích opatření, jejichž cílem je zvýšit úvěrovou aktivitu bank, a podpořit tím zotavování ekonomiky měnové unie.
Kryté dluhopisy začala ECB nakupovat 20. října a dosud jich skoupila za zhruba 10,5 miliardy eur (asi 290 miliard korun). ECB plánuje zvýšit svou účetní rozvahu nákupy krytých dluhopisů a ABS až o bilion eur. Nákupy mají trvat nejméně dva roky a ECB informuje o jejich týdenních objemech každé pondělí.
ECB se chce omezovat na nákupy pouze nejbezpečnějších aktiv. Doufá, že svými kroky podpoří trhy těchto cenných papírů a že je začnou ve větší míře a ve více typech rizika nakupovat i další investoři.