Equa bank dostala čtvrtmilionovou pokutu. Nespolupracovala s policií | E15.cz

Equa bank dostala čtvrtmilionovou pokutu. Nespolupracovala s policií

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Česká národní banka potrestala bankéře z Equa bank za to, že uherskohradišťské policii dostatečně neobjasnili, jakým způsobem banka poskytla půjčku jednomu ze svých klientů. Podle regulátora tak měla porušit zákon o bankách.

Konkrétně policii zajímal úvěr v objemu 22 milionů korun poskytnutý bankou v květnu roku 2013, předmětem vyšetřování měl být způsob, jakým byla půjčka klientem čerpána. Podle regulátora neposkytla Equa bank o tomto klientském obchodu podléhajícím bankovnímu tajemství policii dostatek informací, čímž se dopustila správního přestupku.

„Equa bank byla opakovaně vyzvána k poskytnutí požadovaných podkladů v prosinci 2014 a do dubna 2015, kdy bylo prošetřování okolností sjednání zmíněného úvěru orgány činnými v trestním řízení odloženo, Equa bank požadované informace neposkytla. Equa bank se tak dopustila porušení povinnosti stanovené jí zákonem o bankách po dobu cca 5 měsíců,“ uvádí mimo jiné devítistránkový verdikt České národní banky.

„Equa bank se nedopustila porušení právních předpisů. Po celou dobu na žádost PČR řádně poskytovala všechny potřebné dokumenty a podklady orgánu činnému v trestním řízení a splnila tak veškeré požadavky Policie ČR. Zároveň je třeba uvést, že Policie ČR případ odložila. Nicméně banka se rozhodla sankci akceptovat, jelikož očekávané interní a externí náklady na další pokračování ve správním řízení mohou převýšit uloženou sankci,“ uvedla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank.

Vedle Policie ČR se banky na zmíněnou půjčku dotazovalo i Okresní státní zastupitelství v Uherském Hradišti. Podle všeho se jednalo o transakci, jejíž parametry byly podstatné v souvislosti s vyšetřováním trestného činu, který však zpráva regulátora blíže nepopisuje.

„Vzhledem k závažnosti jednání Equa bank dospěl správní orgán k závěru, že v posuzovaném případě nestačí daný správní delikt pouze projednat a v kontextu zjištěného skutkového stavu od potrestání upustit,“ uvádí mimo jiné zpráva České národní banky.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.