Home Credit loni kvůli Rusku prodělal 1,6 miliardy | E15.cz

Home Credit loni kvůli Rusku prodělal 1,6 miliardy

Home Credit
Home Credit
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina Home Credit se loni propadla do ztráty 60 milionů eur (asi 1,64 miliardy Kč) po předloňském zisku zhruba 324 milionů eur (8,83 miliardy Kč). Důvodem propadu je horší makroekonomická situace v Rusku, kde společnost mimo jiné podniká. Home Credit je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry v zemích střední a východní Evropy a Asie.

V roce 2014 firma poskytla spotřebitelské úvěry za 6,8 miliardy eur (185 miliard Kč), takřka o třetinu méně než rok předtím. Podíl klasifikovaných úvěrů, tedy 90 dní po splatnosti, dosáhl koncem roku 15,3 procenta. O rok dříve to bylo 12,2 procenta. Nárůst je podle společnosti důsledek rozhodnutí snížit objem půjček nově poskytnutých v Rusku.

Celková aktiva skupiny poklesla na 7,04 miliardy eur (191,8 miliardy Kč) z 9,31 miliardy eur (253,8 miliardy Kč) v roce 2013.

Na pozadí všeobecného poklesu úvěrování a zhoršování kvality portfolia v Rusku pokračovala skupina ve svém růstu v Asii. Například v Číně poskytl Home Credit o 31,5 procenta více peněz na nové úvěry než rok předtím. Podíl Číny na všech nově poskytnutých úvěrech vzrostl skoro dvojnásobně až na 17,8 procenta, zatímco podíl Ruska dále oslaboval na 62 procent.

Přínosný Vietnam

Významným přínosem bylo začlenění operací ve Vietnamu do skupiny. Díky silnému růstu v Asii vzrostl počet všech klientů o 15 procent, Home Credit tak celkově registruje 44,4 milionu zákazníků.

Podle šéfa Home Creditu Jiřího Šmejce celoroční výsledek významně ovlivnil horší makroekonomický pokles v Rusku, než byl očekáván, a všeobecně neustálené ekonomické prostředí.

„Přijali jsme proto další opatření s cílem čelit těmto těžkým makroekonomickým podmínkám. Pokračující expanze skupiny na rychle rostoucích trzích v Asii však dále oslabuje význam Ruska na našem celkovém byznysu. Ambiciózní růstový plán letos počítá s přítomností ve 300 městech v Číně a s otevřením prodejních míst ve 40 městech v Indii. Letošní rok však bude rovněž velmi náročný,“ dodal Šmejc.

Poskytovatel spotřebitelských půjček
Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a nyní rozvíjí aktivity na Filipínách.
Majoritním vlastníkem (86,6 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je podnikatel Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (13,4 procenta) je investiční holdingová společnost Emma Omega vlastněná Jiřím Šmejcem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.