Home Credit snížil ztrátu o půl miliardy, v Rusku stále klesá | E15.cz

Home Credit snížil ztrátu o půl miliardy, v Rusku stále klesá

Home Credit
Home Credit
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK

Skupina Home Credit v roce 2015 snížila ztrátu na 41,6 milionu eur (1,12 miliardy korun), když o rok dříve vykázala ztrátu 60 milionů eur (1,62 miliardy korun). Ve druhém pololetí už skupina vykázala zisk 48,8 milionu eur (1,32 miliardy korun). Dále roste v Asii, naopak klesá v Rusku. Oznámila to firma, která je součástí skupiny PPF a poskytuje spotřebitelské úvěry ve střední a východní Evropě a Asii.

Skupina otočila trend hospodaření podle mluvčího Milana Tománka díky razantní restrukturalizací byznysu v Rusku v reakci na tamní makroekonomické nejistoty a pokračujícím investicím na trzích s rychle rostoucí spotřebou v Asii. Obrat podpořila silným výkonem v Číně, solidním růstem ve Vietnamu a stabilním hospodařením v Česku.

„Byznys v Rusku jsme stabilizovali, úspěšně a rychle se rozvíjíme v Asii. Ta je příkladem, že umíme včas rozpoznat nové příležitosti a využívat jich. Jsme dostatečně silní, abychom současně investovali na čtyřech velkých asijských trzích do rozsáhlého rozvoje našeho byznysu, což nám dává ty nejlepší základy pro budoucnost,“ komentoval výsledky generální ředitel skupiny Jiří Šmejc.

Méně úvěrů

V roce 2015 Home Credit poskytl spotřebitelské úvěry za 6,558 miliardy eur (177,4 miliardy korun), tedy o 3,4 procenta méně než rok předtím. Objem nových peněz poskytnutých klientům v Číně se obdobně jako rok předtím meziročně téměř zdvojnásobil. Podíl Asie jako celku na nově poskytnutých úvěrech stoupl na 56,2 procenta. Makroekonomická situace v Rusku zůstává velmi složitá a skupina tam bude nadále postupovat maximálně obezřetně.

Provozní výnosy skupiny se snížily o 16,9 procenta na 1,619 miliardy eur (43,8 miliardy korun) vlivem konzervativnějšího přístupu k úvěrování v Rusku. Provozní náklady se meziročně zvýšily o 1,7 procenta na 887 milionů eur (24 miliard korun).

Od Česka po Filipíny

Home Credit, založený v roce 1997 v Česku, je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu, Číně, Indii, Indonésii, Vietnamu a rozvíjí aktivity na Filipínách.

Majoritním vlastníkem (88,6 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je podnikatel Petr Kellner. Minoritním akcionářem Home Creditu (11,4 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Šmejcem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.