Home Creditu klesl čistý zisk o 36 procent. Srazilo ho Rusko | E15.cz

Home Creditu klesl čistý zisk o 36 procent. Srazilo ho Rusko

Home Credit
Home Credit
• 
ZDROJ: Martin Pinkas

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupině Home Credit loni klesl meziročně čistý zisk o 36 procent na 324 milionů eur, což je necelých devět miliard korun. Za propadem stojí zpomalení trhu v Rusku, skupina naopak rostla v Asii.

V Rusku růst přibrzdily ekonomické tlaky a reforma trhu spotřebitelského financování. Ziskovost skupiny naopak podpořilo rozšíření působnosti Home Creditu v Číně, expanze regionálních poboček v Kazachstánu, solidní výkony na Slovensku a částečně i v Bělorusku. Díky expanzi na asijských trzích se podíl Ruska na celkových výsledcích skupiny dlouhodobě snižuje.

Provozní výnosy se meziročně zvýšily o 43 procent na 2,5 miliardy eur, přes 68 miliard korun. Čisté úvěrové portfolio vzrostlo o desetinu na 7,2 miliardy eur, zhruba 197 miliard korun, a hodnota klientských depozit vzrostla o osm procent na 5,1 miliardy eur, přibližně 139 miliard korun.

Počet distribučních míst se zvýšil o 27 procent na téměř 140 tisíc. Celková aktiva se držela na stabilní úrovni a činila 9,3 miliardy eur, asi 254 miliard korun. V Rusku narostlo čisté úvěrové portfolio o pětinu na 286 miliard rublů, přibližně 155 miliard korun, objem depozit se zvýšil o 31 procent na 215 miliard rublů.

Ruský Home Credit spadl dolů o šest miliard korun

V důsledku snížení kvality aktiv na ruském trhu, které postihlo celý finanční sektor, klesl čistý konsolidovaný zisk ruského Home Creditu o 42 procent na 11 miliard rublů, šest miliard korun.

„Loni vzrostl podíl asijských aktivit na zisku celé skupiny. Významně jsme posílili přítomnost v Číně, kde poskytujeme úvěry již ve 14 provinciích. V Kazachstánu jsme otevřeli řadu nových poboček, které nám umožnily zvýšit objem klientských depozit. Také jsme úspěšně nastartovali zcela nový byznys v Indonésii a na Filipínách,“ komentoval výsledky generální ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah